Funkia (Hosta) – sadzenie i uprawa

Funkia, po łacinie zwana hosta, jest bardzo popularną rośliną ogrodową. Swoja popularność zawdzięcza przede wszystkim długowieczności i skromnym wymaganiom. Zobaczcie kiedy i jak sadzić tę roślinę!

Funkia Patriot
Funkia Patriot

Sadzenie funkii wykonujemy zarówno jako samodzielnej rośliny, jak i w grupowych nasadzeniach, czy też jako tło dla innych roślin. Roślina ta ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie, ceniona jest przede wszystkim za swoje dekoracyjny liście. Wykazują one duże zróżnicowanie pod względem:

  • Rozmiarów
  • Kształtów
  • Faktur
  • Unerwienia
  • Kolorów

Funkia jest rośliną długowieczną, które dobrze przystosowuje się do nowych siedlisk. Chociaż nie ma dużych wymagań, to najlepiej rośnie na zwięzłej, żyznej oraz przepuszczalnej glebie, jednak powinna ona być stale lekko wilgotna, a jej odczyn lekko kwaśny około 6,0 pH. Nie powinniśmy sadzić ich w miejscach suchych, ponieważ słabo rosną. Pamiętajcie, że raz posadzone będą rosły w tym miejscu przez wiele lat. Host to roślina lubiąca cień, jednak zapytajcie o to przy zakupie, ponieważ najnowsze odmiany z powodzeniem sprawdzą się także w miejscach słonecznych, jednak nie mocno nasłonecznionych. Zbyt intensywne słońce będzie powodować przypalenie liści oraz zamieranie rośliny z powodu za szybkiej utraty wody.

Kwiat funkii

W nasłonecznionych miejscach hosty powinny mieć zapewnione stale wilgotne podłoże, tak aby mogły uzupełniać zapas wody, który tracą w wyniku dużego parowania przez liście. Gleba w miejscu nasłonecznionych powinna mieć większą domieszkę torfu i kompostu, ponieważ te dodatki utrzymają wilgoć w podłożu. Ważne jest także ściółkowanie gleby, aby zabezpieczyć ją przed nadmiernym parowaniem.

Kolor liści host na słońcu jest inny niż roślin znajdujących się w miejscach zacienionych. Tak np. hosty o żółtych kolorach będą prawie białe, a niebieskie będą bardziej zielone.

Hostę sadzimy w pochmurny dzień tak, aby nie przesuszyć korzeni, dołek, jaki będziemy przygotowywać, powinien być większy niż kłącze. Przyrostem sadzimy je pionowo do góry mniej więcej na tej same głębokości, na której będzie rosła starsza część rośliny. Ważne! Odległość między funkiami powinna wynosić co najmniej 30×50 cm. Tuż po posadzeniu podlewamy byliny.