Jak przygotować grunt pod ogórki?

Ogórki z własnego ogródka są najlepsze. Dlatego tutaj chcemy podzielić się z wami techniką ich uprawy. Dzięki temu, będziecie później mogli robić pyszne pikle, sałatki czy ogórki małosolne, kiszone lub konserwowe.

Podstawą do uprawy ogórków jest prawidłowe przygotowanie gruntu. Oto co należy zrobić, aby latem mieć bogate zbiory:

Jeszcze jesienią, w miejscu, gdzie chcemy mieć ogórki, powinniśmy najpierw rozsypać nawóz w postaci kompostu lub obornika. Następnie przystępujemy do orania ziemi. Możemy w tym celu wykorzystać glebogryzarkę z www.przydomu.pl Dzięki niej nie musimy poświęcać całego dnia na przekopywanie ogródka łopatą. Wiosną warto rozsiać jeszcze azot, w proporcjach podanych przez producenta. W tym czasie również niezbędne jest ponowne przeoranie ziemi i usunięcie z niej wszelkich chwastów.

Ogórki w tunelu
Ogórki w tunelu

Siew ogórków

Na drugi tydzień maja i pierwszą połowę czerwca przypada wysiew ogórków do gruntu. Na wsiach często wysiewa się ogórki w wigilię Stanisława. Ogórki gruntowe wysiewamy w odległości 80×100 cm, natomiast pnące 50×100 cm, nasionka wsiewamy po 2-3 sztuki do gleby wilgotnej, na głębokość około 2 cm

Ogórki z rozsady

Jeśli chcemy szybko rozpocząć sezon ogórkowy, możemy szybciej zakupić sadzonki ogórków z rozsady. Rozsadę przygotowuje się już w drugiej połowie kwietnia. Nasionka ogórków muszą być wysiane do doniczkopalet. W dzień muszą przebywać w temperaturze od 23 do 26 stopni, natomiast w nocy temperatura nie może spaść poniżej 3 stopni Celsjusza. Oczywiście nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu. Zanim sadzonki ogórków zasadzimy w gruncie, najpierw musimy je zahartować. To znaczy, że przez 10 dni należy stopniowo obniżać temperaturę, w której przebywają. Oprócz tego, ograniczamy podlewanie. Podlewamy je obficie dopiero dzień przed ich zasadzeniem.

Ciekawostki:

Ogórki lubią rosnąć w sąsiedztwie grochu, fasoli, kopru, cebuli, kapusty, kalarepy, sałaty, buraków, szpinaku. Nie lubią sąsiedztwa pomidorów, rzodkiewki i ziemniaków

Zmianowanie również ma wpływ na plony. Ogórek jest rośliną, która korzeni się płytko, dlatego warto sadzić je w miejscach, gdzie w zeszłym roku rosły rośliny, które korzenią się głęboko.

Ogórki sadzimy po roślinach kwiatowych, ponieważ należy do rodziny roślin owocowych.