Oczko wodne – pielęgnacja

Czy trzeba zajmować się nimi głównie w sezonie letnim, czy także w innych porach roku? Oczko wodne to naturalny lub sztuczny mały zbiornik wodny, odgrywający w środowisku naturalnym i w agrocenzorach ważną rolę ekotonu. Myśląc o oczku wodnym na pewno nasuwa Wam się wiele pytań. Mianowicie to, jak dużo pracy wiąże się z utrzymaniem oczka wodnego? Czy trzeba zajmować się nim głównie w sezonie letnim, czy także w innych porach roku? W tym artykule pokrótce odpowiem na te pytania.

Oczko wodne
Oczko wodne

Otóż oczka wodne należy pielęgnować o każdej porze roku. I tak np.:

WIOSNĄ:

•    Czyścimy nieckę. Jeśli woda ze zbiornika była spuszczona jesienią, przed nalaniem jej do niecki warto zbiornik oczyścić i sprawdzić jego szczelność;
•    Usuwamy gromadzące się zanieczyszczenia. Najlepiej wyjmować je sitem lub podbierakiem. Można też skorzystać ze specjalnego odkurzacza, który z dna zbiornika pobiera wodę wraz z zanieczyszczeniami. Jeśli glonów jest dużo, można je wybierać ręcznie lub stosować preparaty chemiczne.

LATEM:

•    Przerzedzamy rośliny. Pamiętajmy, że nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego;
•    Uzupełniamy wodę. W czasie upałów należy kontrolować poziom wody i w razie potrzeby ją uzupełniać;
•    Usuwamy zanieczyszczenia. W dalszym ciągu oczyszczamy zbiornik za pomocą narządzi ręcznych lub odkurzacza.

JESIENIĄ:

•    Czyścimy dno oczka. W najgłębszych zakamarkach zbiornika (w miejscu, gdzie zimują ryby) w ciągu sezonu zbierają się zanieczyszczenia, w tym także resztki roślin, które gnijąc, wydzielają trujące gazy i powodują niedobór tlenu w wodzie;
•    Przygotowujemy rośliny do zimy. Wycinamy zżółknięte i suche części roślin. Na zimę w zbiorniku możemy pozostawić jedynie rośliny mrozoodporne. Kosze, w których rosną, należy przesunąć do najgłębszej części oczka – na głębokość min. 80 cm;
•    Przykrywamy nieckę nylonową siatką, aby uchronić wodę przed zanieczyszczeniem liśćmi;
•    Gdy nadejdą pierwsze przymrozki wyłączamy sprzęt (elementy oświetlenia, filtry i pompy). Pompy zanurzone płycej niż 60 –70 cm poniżej lustra wody należy wyjąć ze zbiornika.

ZIMĄ:

Wykonujemy przeręble. Jeśli w oczku mają zimować ryby, trzeba zadbać o to, aby nie pokryło się w całości lodem. W tym celu na powierzchni wody można umieścić kawałek grubego styropianu. W sprzedaży są też tzw. sztuczne przeręble – krążki ze styropianu z otworami wentylacyjnymi. Innym rozwiązaniem są pompy lodowe, które pracują w temperaturze do – 20°C, przez cały czas poruszając wodę.

Jak już wspomniałam powyżej pielęgnować oczko wodne możemy także różnego typu preparatami chemicznymi, środkami dezynfekującymi itd. Jakimi? Aby odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule przedstawię trzy takie preparaty do oczek wodnych, które pomogą w ich pielęgnacji i, które są dostępne w sklepie internetowym przydomu.pl. Oto one:

AKWA NA GLONY DO OCZEK WODNYCH

Płyn  do  zwalczania  glonów  w  oczkach  wodnych  i  fontannach.  Skutecznie hamuje  rozwój  glonów  i  zapobiega  ich  namnażaniu. Dodatkowo  pomaga utrzymać klarowną wodę. Może być użyty w zbiornikach zarybionych.

BIOSFERA DO CZYSZCZENIA OCZEK WODNYCH

Biosfera to mikrobiologiczny preparat przeznaczony do wszechstronnej pielęgnacji oczka wodnego, akwarium czy stawu. Zawarte w nim pożyteczne mikroorganizmy i bakterie wpływają na szybsze oczyszczanie wody, niwelowanie zalegających na dnie osadów oraz bujniejszy rozrost wodnych roślinek. Dzięki ich obecności woda jest w naturalny, bezpieczny sposób oczyszczana i filtrowana. Przy tym są to organizmy całkowicie bezpieczne dla naszych zwierzaków, ptactwa, ryb, płazów i oczywiście nas samych.

GLON TERROR DO OCZEK WODNYCH

Glon Terror skutecznie hamuje rozwój już rozwiniętych glonów i zapobiega powstawaniu nowych. Glon Terror jest SUPER wydajny. Jedno opakowanie 500 ml starcza na 5000l wody. Natychmiastowe działanie Glon Terror powoduje obumieranie obecnych glonów, dzięki czemu efekt jest bardzo szybki.