Czy to posadzone w ogrodzie, czy jako bonsai w misce: wiąz drobnolistny zachwyca na wiele sposobów. Oto nasze wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji.
pochodzenie
Wiąz drobnolistny (Ulmus parvifolia) to ozdobne drzewo z rodziny wiązów (Ulmaceae). Jego ojczyzną jest Azja Wschodnia. Rozwija się nie tylko w Chinach, ale także w Japonii, Korei i na Tajwanie.
wzrost
Wiąz chiński tworzy krótki pień i szeroką kulistą koronę. Drzewo liściaste osiąga wysokość od 10 do 20 metrów – w porównaniu z innymi wiązami pozostaje średniej wielkości. Na starszych pniach kora odpada w postaci dużych, zaokrąglonych strzępów. Czerwonawe przetchlinki – pory w powłoce korkowej – są wtedy wyraźnie widoczne. Ulmus parvifolia jest również popularny jako małe drzewko bonsai.
liście
Na owłosionych pędach Ulmus parvifolia rozwijają się liście o długości od dwóch do pięciu centymetrów. Wydają się eliptyczne do jajowatych, często jajowate. Są gładkie i błyszczące na górnej stronie i są początkowo miękko owłosione na spodzie. Krawędzie liści są zwykle po prostu ząbkowane. Wiąz zrzuca liście późną jesienią.
kwiaty
We wrześniu i październiku niepozorne, zielonkawobiałe kwiaty wiązu otwierają się w pachowe grona.
owoc
Orzechy o długości około jednego centymetra rozwijają się z kwiatów, które są otoczone błoniastymi skrzydłami.
siedlisko
Wiąz chiński preferuje słoneczne, ciepłe miejsce, ale dobrze rozwija się również w półcieniu.
podłoże
Gleba dla głęboko ukorzenionych drzew powinna być głęboka, bogata w składniki odżywcze i zwykle wilgotna. Jednak Ulmus parvifolia jest dość elastyczny.
sadzenie
Wiązy chińskie można sadzić wiosną lub jesienią. Poluzuj glebę w otworze do sadzenia i zapewnij dobry drenaż piaskiem lub żwirem. Podlewanie drzew przed i po posadzeniu ma kluczowe znaczenie.
opieka
Szczególnie młody Ulmus parvifolia wymaga odpowiedniego podlewania. Wiosną zalecana jest dawka kompostu .
przycinanie
Wiąz drobnolistny zwykle pozostawia się nieprzycięty w ogrodzie, aby jego zaokrąglona korona mogła się swobodnie rozwijać – ale umiarkowane przerzedzenie zwykle nie stanowi problemu. Inaczej jest w przypadku drzewek bonsai: wiosną, aby zachować zwartość, zeszłoroczne pędy przycina się o połowę do dwóch lub trzech pąków. Nowo pojawiające się pędy są również kilkakrotnie przycinane latem, dzięki czemu bonsai z czasem nabiera pożądanego kształtu.
ochrona zimowa
Na naszych szerokościach geograficznych Ulmus parvifolia nie wymaga ochrony na zimę. Jako bonsai wiąz drobnolistny najlepiej zimuje w temperaturze od 5 do 15 stopni Celsjusza w jasnym miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego.
zastosowanie
Wiąz drobnolistny nadaje się do dużych ogrodów , choć delikatne, krzewiaste odmiany znajdą miejsce również w mniejszych ogrodach. Drzewo najlepiej wygląda na stanowisku odosobnionym. Jest również popularny w parkach i do zazieleniania ulic.
Uprawa Ulmus parvifolia jako bonsai jest niezwykle popularna wśród ogrodników hobbystów. Chociaż drzewko może być trzymane w pomieszczeniu przez cały rok, latem wygodniej czuje się na balkonie lub tarasie. Ponieważ wiąz drobnolistny należy do roślin zimnolubnych, zimą zdecydowanie należy go schłodzić – na przykład w nieogrzewanej oranżerii lub szklarni .
rozmnażanie
Czyste gatunki można rozmnażać przez nasiona . W tym celu nasiona, które dojrzewają od września do października, są przechowywane i wysiewane najwcześniej pod koniec kwietnia, po ośmiu tygodniach zimnej stratyfikacji . Możliwe jest również rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych ścinanych w czerwcu lub lipcu. Odmiany są zwykle szczepione.
choroby i szkodniki
Wiąz drobnolistny jest stosunkowo odporny na holenderską chorobę wiązów – ta przerażająca choroba grzybicza jest również nazywana holenderską chorobą wiązów. Jeśli chodzi o szkodniki, na Ulmus parvifolia mogą pojawić się mszyce.