Jak głęboko i kiedy siać endywie?

Endywie sieje się do gruntu lub skrzynek w marcu bądź w czerwcu lub lipcu. Endywia nie boi się przymrozków, a jej siew jest łatwy. Co musisz wiedzieć o endywii? Jak głęboko i kiedy siać endywie?

Endywie uprawia się dla smacznych jadalnych liści. Roślina ta jest spokrewniona z cykorią, ale smakiem i wyglądem jest bardziej podobna do sałaty masłowej. W porównaniu do sałaty, endywia ma mniejsze wymagania i jest bardziej odporna na mróz. Uprawa endywii jest proste, jednak aby tak było, musimy pamiętać, że jest ona wrażliwa na długość dnia. Kiedy dzień wydłuża się do około 17 godzin bądź więcej zakwita i staje się niesmaczna. Z tego powodu ważne jest pilnowanie terminów. Dlatego endywie możemy siać w terminach:

  • Siew do gruntu – 1-31.03 oraz 25.06-31.07. Jeżeli wzejdzie za gęsto, siewki przewracamy bądź przesadzamy w inne miejscu w sierpniu.
  • Rozsada – 1-31.03 25.06-31.07. Endywię siejemy do doniczek bądź skrzynek, kiedy ma 3-4 listki i przesadza się ją na miejsce stałe.
Jak i kiedy siać endywie
Endywia

Endywię siejemy na głębokości 1 cm. Najlepsze miejsce na jej siew powinno być słoneczne i znajdować się w półcieniu. Możemy siać je w warzywniaku, szklarni i na donicach w balkonie. Endywia nie powinna być siana w miejscach po sałacie i cykorii – rośliny te mają podobne potrzeby pokarmowe oraz choroby.

Jaka ziemia najlepsza dla endywii?

Endywii wystarcza ziemia przeciętna, powinna być jednak bogata w próchnicę np. dzięki kompostowi. Endywia dobrze rośnie w drugim roku po nawożeniu obornikiem. Ziemia powinna mieć odczyn od lekko kwaśnego do lekko obojętnego (pH 6,5-7,5)

Kiełkowanie

Endywia kiełkuje w temperaturze od około 10 stopni Celsjusza, przez jej delikatne liście mogłoby się zdawać, że jest wrażliwa na mróz, jednak roślina ta jest na niego naprawdę odporna. Dlatego w marcu siew endywii wykonujemy jak tylko ziemia odmarznie. Natomiast jesienią endywię możemy zrywać nawet w listopadzie czy grudniu. Odmiany takie jak Zielona Duża Kędzierzawa mogą nawet przezimować.