10 najpiękniejszych kwiatów cebulowych, które warto zasadzić jesienią.

Jeśli chcemy mieć piękne rośliny wiosną i latem, trzeba o to zadbać już jesienią. Niektóre rośliny, aby mogły zakwitnąć muszą przejść okres zimnych temperatur w glebie. Tutaj przedstawiamy Wam dziesięć kwiatów cebulowych, które warto mieć w swoim ogrodzie.

1. Czosnek ozdobny

Kwiat tej rośliny zakwita w formie kuli na wysokości od 50 cm do 1,5m, jest on bardzo dekoracyjny. Jego zapach odstrasza takie szkodniki, jak nornice i szczury. Kwitnie od maja do końca sierpnia. Czosnek ozdoby nie ma dużych wymagań glebowych, rośnie na ziemi piaszczystej oraz piaszczysto-gliniastej.

Cebule czosnku ozdobnego sadzimy jesienią lub wiosną, na głębokości od 5 do 20 cm. Im grubsza cebula, tym głębszy dołek. Czosnek lubi miejsca dobrze nasłonecznione, nie trzeba często zmieniać miejsca, może rosnąć na jednym stanowisku przez wiele lat.

Czosnek ozdobny nalezy do kwiatów cebulowych
Czosnek ozdobny – jeden z mniej oczywistych kwiatów cebulowych

2. Narcyz

Kwiat wraz z łodygą osiąga maksymalnie 60cm, zakwita na biało lub żółto. Cieszy nas swoim pięknem w kwietniu i w maju. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienia. Jeśli chcemy, aby wiosną zauroczyły nas swoim pięknem powinniśmy zasadzić je jeszcze w sierpniu lub we wrześniu.

3. Krokus

To kwiat, który cieszy nasze oko już po ustąpieniu śniegów i mrozów. Oznajmia nam nadejście wiosny. Kwitnie od lutego do kwietnia. Kwiaty możemy spotka w kolorze fioletowym, białym, żółtym oraz liliowym. Osiąga wysokość od 5 do 20 cm. Lubi stanowisko słoneczne oraz półcień. Najlepiej, gdy gleba jest przepuszczalna i próchniczna. Sadzimy je od września do października. Ich cebulki sadzimy na głębokości od 6 do 10 cm. Po zasadzeniu, glebę warto przykryć cienką warstwą torfu lub kory. To przyspieszy ich zakwitnięcie.

4. Szachownica

To piękna roślina wypuszczająca duże kwiaty. Dorasta nawet do wysokości 1m. Jej kwiaty można spotkać w kolorze czerwonym, żółtym oraz pomarańczowym. Lubi stanowisko słoneczne, a gleba jej sprzyjająca to gleba próchniczna oraz przepuszczalna. Cebule sadzimy na koniec sierpnia lub we wrześniu. Im grubsza cebula, tym dołek powinien być głębszy (odpowiada 3 wysokościom cebuli). Po posadzeniu, warto przykryć ziemię warstwą piasku albo żwiru.

5. Lilia

Te kwiaty nadają się na rabaty, jak i do wazonu. Duże kielichy lilii są ozdobą całego ogrodu. Cebule lilii odmian zimujących w gruncie najlepiej sadzić na końcówce września lub na początku października. Odmiany, które późno zakwitają można zasadzić wiosną. W miejscu, gdzie chcemy zasadzić tę roślinę powinniśmy przygotować mały dołek, który będzie miał głębokość od dziesięciu do piętnastu centymetrów. Trzymajmy się zasady, im większa cebula tym głębszy dołek. Lilie należy sadzić w piętnasto lub dwudziesto centymetrowych odstępach, w miejscach nasłonecznionych, nie narażonych na mocne powiewy wiatru. Lilie lubią ziemię próchniczą, żyzną, kwaśną (5,5pH) oraz przepuszczalną. 3 tygodnie przed posadzeniem lilii należy ziemię spulchnić, odchwaścić oraz wzbogacić kompostem.

Lilia należy do kwiatów cebulowych
Lilia – jeden z najpiękniejszych kwiatów cebulowych

7. Tulipan

Te piękne kwiaty najlepiej sadzić na przełomie września i października. Trzeba zrobić to jak najwcześniej, aby cebulki zdążyły się ukorzenić. Tulipany najlepiej sadzić w miejscach słonecznych, z przepuszczalną, żyzną glebą. Nie powinny rosnąć w miejscach, w których jest dużo cienia, wtedy nie uwydatnią swojego piękna. Tulipany nie lubią zbyt dużej ilości wody, dlatego nie sadzimy ich w miejscach mokrych. Jeśli chcemy zasadzić cebulki tulipanów, potrzebujemy wykopać dołek o odpowiedniej głębokości. Dla małych cebulek najlepsze będą dołki o głębokości 10 cm, natomiast cebulki, których średnica szerokości przekracza 1,5 cm kopiemy dołek o głębokości ok. 12 cm. Pomiędzy pojedynczymi cebulami trzeba zachować odpowiednie odległości. W tym przypadku odległość powinna wynosić 10 cm.

8. Rannik

Te kwiaty zwiastują szybkie nadejście wiosny. Kwitną już w lutym. Ten typ rośliny dorasta do 15 cm. Jego kwiaty osiągają średnicę od 2 do 4 cm i wydzielają przyjemny, miodowy zapach. Bulwy tej rośliny sadzimy na głębokości od 4 do 8 cm, nie należy sadzić ich głębiej, ponieważ wtedy źle rosną. Rannik lubi glebę wilgotną, próchniczą, najlepiej o odczynie obojętnym. Jest ona piękna, ale również niebezpieczna, ponieważ należy do roślin trujących.

9. Irys

Te piękne kwiaty, najlepiej sadzić na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, gdyż wtedy najlepiej się rozrastają i pięknie kwitną. Można je zasadzić również w miejscu, w troszeczkę zacienionym, w tym przypadku przedłuży to okres ich kwitnienia, ale nie będą tak okazałe jak w przypadku słonecznego miejsca. Irysy nie lubią zbyt dużej wilgoci, dla nich najlepsza jest ziemia przepuszczalna, o obojętnym pH.

10. Hiacynt

Hiacynt zachwyci nas pięknem swoich kwiatów od kwietnia do maja. Ta roślina lubi podłoże żyzne, lekkie i przepuszczalne, najlepiej o odczynie obojętnym. Najlepszym stanowiskiem do uprawy jest miejsce bardzo dobrze nasłonecznione, ewentualnie trochę zacienione. Cebule hiacyntów sadzimy w dołku na głębokości trzykrotnej wysokości cebuli. Odstępy pomiędzy cebulami zależą od wielkości kwiatów. Hiacynty, których kwiat osiąga średnicę większą niż 14 cm sadzimy w odstępach 18-20 cm, im średnica mniejsza, tym mniejszy odstęp pomiędzy cebulami. Hiacynty o średnicy kwiatu 10 cm sadzimy w odległości 4 cm.