Kaktusy doniczkowe są sukulentami łodygowymi, ponieważ posiadają zdolność gromadzenia i magazynowania wody w łodygach. Z tego powodu kaktusy doniczkowe uważane są za rośliny proste w pielęgnacji i niezbyt wymagające. Charakterystyczne dla kaktusów są areole z których wyrastają nie tylko ostre ciernie, ale także nowe pędy, piękne kwiaty i owoce oraz włoski. Wszystkie te cechy powodują, że kaktusy doniczkowe są często wybierane przez zapracowanych ludzi, którzy doceniają piękno i różnorodność tych roślin, a także prostotę ich pielęgnacji. Zatem jak pielęgnować kaktusy doniczkowe?

Podłoże do kaktusów doniczkowych
Kaktusy najlepiej czują się w lekkiej, miękkiej i przepuszczalnej glebie. Najlepsza jest ziemia próchniczna z lekko kwaśnym odczynem (pH 5,5-6,0). Dobrze skomponowane, podłoże składające się z uniwersalnej ziemi ogrodniczej, gruboziarnistego piasku, torfu ogrodniczego oraz składników rozluźniających podłoże, tj. drobny karamzyt czy żwir, nie wymaga dodatkowego nawożenia. Jeśli podłoże nie zawiera elementów próchnicznych, kaktusy doniczkowe należy “dokarmiać” nawozem mineralnym w okresie od kwietnia do lipca.
Wybieranie stanowiska dla kaktusów
Aby uniknąć deformacji kaktusa lub jego odbarwienia, wybieraj dla kaktusów mocno nasłonecznione miejsca. Najlepsze są południowe lub południowo-zachodnie parapety lub stanowiska wystawione na ekspozycję słońca przez cały dzień.
Podlewanie kaktusów doniczkowych
Kaktusy w doniczkach najlepiej podlewać, gdy ziemia jest lekko sucha. Do podlewania używaj wody “odstanej” o temperaturze pokojowej. Od kwietnia do września należy podlewać kaktusy rzadko ale obficie, gdy nasłonecznienie nie jest zbyt silne, tzn. rano lub wieczorem. Pamiętaj, żeby nie zalewać pędów. Warto zastosować metodę podlewania do podstawki, aby rośliny nawodniły się poprzez podsiąkanie.
Spoczynek zimowy kaktusów w doniczkach
Kaktusy są roślinami, które w okresie od grudnia do końca lutego potrzebują zimowej hibernacji. Aby im to zapewnić należy od września stopniowo ograniczać ilość wody, aby do grudnia podłoże wyschło całkowicie. Na czas zimowania kaktusy doniczkowe przenieś do chłodnego, ale suchego i jasnego pomieszczenia o optymalnej temperaturze ok. 12oC.
Przesadzanie kaktusów doniczkowych
W marcu, po okresie spoczynku zimowego, kaktusy warto przesadzić do świeżego podłoża i stopniowo wybudzać je ze stanu uśpienia delikatnym zraszaniem. W połowie marca zacznij delikatnie je podlewać. Sadząc kaktusy wybieraj raczej niskie i szerokie donice, które będą podkreślały kształt i charakter rośliny. Do przesadzania warto użyć grubych rękawic, aby uniknąć zranienia ostrymi cierniami.
Pamiętając o tych kilku prostych zasadach pielęgnacji kaktusów odwdzięczą się one pięknym wyglądem. Zadbane kaktusy będą ozdoba dla domu i biura na wiele lat przy minimalnym wkładzie pracy.