Ślimaki w ogrodzie, czyli śliski problem

Pojedyncze ślimaki w ogrodzie nie stanowią jeszcze problemu. Dopiero ich nadmierne namnożenie, daje sygnał do działania. W ogrodach można spotkać zarówno te z domkiem, jak i pozbawione zewnętrznej skorupki, tzw. nagusy, które wśród roślin wyrządzają dużo większe szkody.

Ślimaki potrafią być utrapieniem każdego ogrodnika. Rozwojowi szkodników sprzyja wilgotna i deszczowa aura oraz ogrody pełne cienistych zakątków i zakamarków. Niszczą nie tylko rośliny ale także ich korzenie, zostawiając po sobie charakterystyczny śluz. Ich naturalnymi wrogami są jeże, ropuchy, ptaki i jaszczurki.

Bywa tak, że sami nieświadomie stwarzamy warunki do powiększania populacji ślimaków w naszym ogrodzie, uprawiając rośliny które są ich przysmakiem. Ślimaki bardzo chętnie zjadają popularne aksamitki, dalie, lilie, nasturcje i funkie, z owoców lubią maliny, poziomki i truskawki, a spośród warzyw wybierają kapustę, buraki, sałatę i marchew. Aby zmniejszyć ich populację w ogrodzie, warto zacząć od metod tradycyjnych, które nie ingerują zbyt mocno w środowisko naturalne.

Ślimaki w ogrodzie
Ślimaki w ogrodzie

Szkodliwość ślimaków

Ślimaki odżywiają się zarówno pokarmem zwierzęcym, jak i roślinnym. Najdotkliwiej odczuwamy to w okresie wiosny, w czasie kiełkowania nasion. Na liściach, łodygach i cebulach ślimaki wygryzają dziury oraz pozostawiają śluzowate ślady o nitkowatym kształcie.

Sposoby zwalczania ślimaków w ogrodzie

Aby ograniczyć problem ślimaków w ogrodzie najlepiej należy wykorzystać wszystkie dostępne ekologiczne metody:

  • pozbycie się z ogrodu sterty gałęzi, kamieni, desek, materiałów budowlanych, które służą ślimakom za kryjówki i chronią je przed naturalnymi wrogami;
  • regularnie kosić trawę i chwasty w ogrodzie, gdyż wszelkie wysokie zarośla i wysoko rosnąca trawa to dobra kryjówka dla ślimaków;
  • stosować częste spulchnianie gleby, szczególnie w czasie suchej i słonecznej pogody. W ten sposób wszystkie wydobyte na zewnątrz jaja zginą;
  • podlewaj ogród rano, bo robiąc to wieczorem stwarzasz idealne warunki do żerowania;
  • pojedyncze rośliny np. sałatę można zabezpieczyć plastikowymi osłonami;
  • jeśli trzeba zlikwiduj też kompostownik, jest on bowiem idealnym miejscem do namnażania się ślimaków.

Wokół roślin szczególnie narażonych na atak ślimaków można stworzyć naturalną przeszkodę w postaci usypanych sosnowych igieł, potłuczonych skorupek jaj, trocin.

Po wyczerpaniu wszelkich niechemicznych metod zwalczenia ślimaków można, przy dużej ostrożności, sięgnąć po środki chemiczne. Do walki ze ślimakami możemy wykorzystać preparaty, w których substancją czynną jest metaldehyd. Aby działanie było skuteczne, środki chemiczne powinno się rozsypywać popołudniu lub wieczorem, zanim ślimaki wyruszą na żer. Jednorazowe użycie takich środków może być mało skuteczne, ponieważ duże szanse na przeżycie mają jaja oraz osobniki młodociane. Z tego właśnie względu zabiegi chemiczne powinno się powtarzać kilkukrotnie.

Ślimaki i ich wrogowie

Warto zapamiętać, że naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami w walce ze ślimakami są ropuchy, jaszczurki, jeże, drapieżne owady (np. chrząszcze lecz nie wszystkie gatunki) i ptaki. Jeśli brakuje ich w naszym ekosystemie, wówczas stwarza to warunki do rozmnażania ślimaków.