Rozmowa o pracę – pytania

Przerwa w pracy

Rozmowa o pracę może być stresująca. Dlatego warto się do niej przygotować. W momencie, kiedy przerwa w pracy jest zbyt długa to możemy nie mieć wprawy w tym jak postępować podczas starania się o nową. Dlatego też, aby takie osoby nie czuły się zaskoczone sytuacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej przygotowaliśmy najczęściej zadawane pytania.

Rozmowa o pracę – częste pytania

Najczęściej zadawanymi pytaniami są pytania odnośnie do doświadczenia oraz umiejętności, jakie posiadamy oraz predyspozycji na dane stanowisko, często są to pytania nakierowane psychologiczne, które podchwytliwie zadane mają za zadanie wyciągnąć prawdę o nas samych, dlatego bądźmy czujni i zawsze dobrze przygotowani wówczas na pewno nic nie będzie dla nas zaskoczeniem podczas rozmowy o pracę. W ten sposób każda rozmowa o pracę będzie dla nas przyjemna i zwiększą się szanse na zatrudnienie.

Przykładowe pytania:

1. Co wiesz na temat firmy, do której aplikujesz. Podstawowe informacje są wymagane.
2. Dlaczego chcesz pracować w tej firmie? Zaznacz chęć rozwoju, sprawdzenia się, nowego doświadczenia, czy wyzwania lub ze stanowisko odpowiada twoim kwalifikacjom zawodowym oraz że, masz predyspozycje do wykonywania właśnie takiej pracy na takim stanowisku
3. Wymień swoje wady i zalety, należy poważnie podejść do pytania, bo banalne odpowiedzi zna prawie każdy pracodawca, gdyż są bardzo powtarzane
4. Dlaczego firma miałaby zatrudnić właśnie ciebie? I w tym miejscu zaznaczamy swoje mocne strony które, są przydatne i do wykorzystania przez firmę, która wiadomo, chce zarobić dzięki tobie lub usprawnić, polepszyć swoje funkcjonowanie.
5. Co lubisz w swojej pracy, w pracodawcy?
6. Czego oczekujesz od firmy (kontakty dobre, rzetelne informacje, dobra atmosfera pracy, współpraca z kolegami)
7. Czy jesteś gotowy na zmianę zamieszkania?
8. Co nie podobało ci się w poprzedniej pracy, pamiętnej nie wyrażać się w sposób obraźliwy w stosunku do byłego pracodawcy.
9. Jakie zadania realizowałeś ostatnio lub jaki prowadziłeś projekt?
10. Jak reagujesz na coś, co ci się nie podoba, na coś, z czym się nie zgadzasz?
11. Najtrudniejsze zadania, jakie musiałeś wykonać?
12. W jaki sposób interpretujesz samorozwój? (przede wszystkim chodzi o robienie czegoś dla siebie, co czyni człowieka bardziej kreatywnym, otwartym, coś, co wzbogaca wewnętrznie)
13. Jak widzisz siebie za pięć lat?
14. Jakie pomysły chciałbyś zrealizować w najbliższym czasie? (mogą być te nawet osobiste dotyczące spraw niezwiązanych z pracą)
15. Co byś zmienił w sobie? (w każdym jest coś do poprawy, nie ma ludzi doskonałych).

Rozmowa o pracę
Rozmowa o pracę

Przykładowe pytania i terminy, jakie się tutaj pojawiły mogą się przydać nie tylko aktualnie aplikującym na dane stanowisko. Jest to dobra forma sprawdzenia samego siebie przed samym sobą.