Różanecznik – uprawa w ogrodzie i pielęgnacja

Różanecznik to niezwykle dekoracyjna grupa krzewów z rodziny wrzosowatych, które chętnie sadzimy w przydomowych ogrodach. 

Są to rośliny długowieczne, które można uprawiać przez kilkadziesiąt lat. Osiągają od 0,5 do nawet 4-5 metrów wysokości. Okres kwitnienia przypada wiosną na maj i czerwiec. Walory ozdobne posiadają nie tylko kwiaty, lecz także liście.

Różanecznik – uprawa i pielęgnacja
Różanecznik

Stanowisko

Różanecznik to dość wymagająca roślina, ale zapewnienie odpowiednich warunków to połowa sukcesu. Wybierając stanowisko uprawy różanecznika należy wybrać miejsce półcieniste, osłonięte przed wiatrem, o dużej wilgotności powietrza. Doskonale sprawdzają się pod koronami większych drzew które osłonią roślinę od prażącego słońca i silnych wiatrów.

Wymagania glebowe

Różanecznik należy do grupy roślin wrzosowatych, w związku z czym najlepiej rosną w glebach kwaśnych o pH od 3,5 do 4,5. Należy pamiętać że różaneczniki i azalie lubią wilgotne podłoże, ale nie tolerują zalegania wody w korzeniach dlatego trzeba zadbać o odpowiednią przepuszczalność podłoża, która jest kluczowa w zapobieganiu powstawianiu chorób grzybowych. W miejscach gdzie posiadamy podłoże gliniaste konieczne będzie wykonanie drenażu z keramzytu lub żwiru bądź założyć odpływ.

Różanecznik – uprawa i pielęgnacja
Różanecznik

Różanecznik – sadzenie

Rośliny te ze względu na płytki system korzeniowy,  preferują sąsiedztwo roślin o głębokim systemie korzeniowym. Nie muszą wtedy rywalizować o dostęp do wody i składników pokarmowych. Nie należy ich zatem sadzić w pobliżu np. brzóz czy akacji, ponieważ drzewa te także mają płytki system korzeniowy. Najlepiej wyglądają i rozwijają się gdy są posadzone w grupie od kilku do kilkunastu roślin. Doskonale prezentują się na tle iglaków.

Różaneczniki najlepiej sadzić wiosną – wówczas nie musimy obawiać się przemarznięcia świeżo posadzonych krzewów. Dół, w którym planujemy posadzić rośliny nie powinien być zbytnio głęboki (około 40-50 cm), ale za to dosyć szeroki (około 4 razy szerszy niż bryła korzeniowa). Wykopany dołek wypełniamy mieszanką ziemi, torfu kwaśnego, przekompostowanej kory sosnowej i igliwia, a następnie obficie zalewamy dół wodą. W tak przygotowane podłoże można już posadzić roślinę. Ziemię wokół należy ugnieść, a świeżo posadzony krzew trzeba mocno podlać.

Po posadzeniu warto wykonać ściółkowanie podłoża pod roślinami. Uchroni to płytki system korzeniowy przed utratą wilgotności, a jednocześnie będzie pełnić funkcje zabezpieczenia korzeni przed zimowymi mrozami. Do ściółkowania możemy wykorzystać chociażby trociny z iglaków czy zmielonej kory sosnowej.

Różanecznik – uprawa i pielęgnacja
Różanecznik

Różanecznik – pielęgnacja

Różaneczniki nie wymagają cięcia, możemy ograniczyć się tylko do usuwania chorych i przemarzniętych pędów. Warto natomiast po przekwitnięciu oberwać z gałęzi zaschnięte kwiaty, bo to wzmocni roślinę.

Ze względu na bardzo płytki system korzeniowy, nie powinniśmy przekopywać wokół nich ziemi.

Podlewanie

Do prawidłowego rozwoju różaneczniki należy podlewać regularnie, szczególnie wiosną i latem, kiedy zapotrzebowanie na wodę znacząco wzrasta. Ogromne znaczenie ma podlewanie krzewów późną jesienią przed nadejściem mrozów. Należy je wtedy bardzo obficie podlać, tak aby rośliny dobrze się nawodniły.

Nawożenie

Różaneczniki nawozimy co najmniej dwa razy w roku, gdzie pierwsze nawożenie najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną . Wiosną najlepiej stosować nawozowy z dużą zawartością azotu, co gwarantuje jej piękne kwitnienie. Drugi raz nawozimy różaneczniki po przekwitnięciu, pod koniec czerwca lub w lipcu. Wtedy stosujemy nawozy o wysokiej zawartości potasu i fosforu.

Choroby różanecznika

  • Fytoftoroza różanecznika
  • Kibitnik azaliaczek (Catotilia azaleella)
  • Mączlik różanecznikowy
  • Mączniak prawdziwy
  • Nekroza różanecznika
  • Zaraza wierzchołkowa pędów