Nawadnianie ogrodu – Zrób to sam

Czy wiesz ze nawadnianie w ogrodzie jest bardzo ważne? Chcesz zastosować w nim system nawadniający, czy może jednak tradycyjnego węża ogrodowego i konewki? Sprawdźmy co będzie lepsze.

Nawadnianie – co to konkretnie jest?

To dostarczenie odpowiedniej ilości wody wszystkim roślinom w ogrodzie w odpowiedniej ilości i o odpowiednim czasie. Rośliny powinniśmy podlewać przede wszystkim wieczorem, wtedy unikniemy efektu poparzenia roślin. Warto pamiętać o tym, że kropla wody w słoneczny dzień skupia światło i działa jak soczewka. Dlatego nie podlewamy roślin za dnia, najlepiej wczesnym świtem lub właśnie wieczorem. Możemy nawadniać ogród za pomocą zwykłego węża ogrodowego, konewki, czy specjalnych systemów automatycznego nawadniania.

Zraszacz wynurzeniowy
Zraszacz wynurzeniowy

Nawadnianie automatyczne

System automatycznego nawadniania tworzony jest przez przewody odpowiadające za doprowadzanie wody oraz zraszacze. Zraszacze w zależności od modelu mogą być wynurzane, które unoszą się do góry pod wpływem ciśnienia wody lub niewynurzalne, czyli takie, które montuje się na rurkach.

Zraszacze wytwarzające stały strumień wody to tak zwane zraszacze statyczne. Natomiast, te które mogą się poruszać to zraszacze ruchome, turbinowe, a także tak zwane młoteczkowe. Rodzaj zastosowanej dyszy decyduje o obszarze nawadniania ogrodu. Każdy zraszacz podlewa ogród w promieniu 25-360° lub podlewa teren w obszarze prostokąta. Automatyczne systemy nawadniania instalujemy się na głębokości 20-40 cm.

W systemach automatycznego nawadniania możemy wyróżnić również linie kropkujące. Świetnie nadają się na trawnikach, czy małych rabatach. Linie kroplujące mogą być instalowane na ziemi jak i pod jej powierzchnią. System podziemny pozwala zaoszczędzić więcej wody, a jednocześnie zapewnia równomierne podlanie korzeni.

Naziemna linia kroplująca sprawdzi się na starszych rabatach oraz klombach. Czyli w tych miejscach, w których szkoda rozkopywać glebę. Linię naziemną układamy przy każdej roślinie. Dzięki temu dostarczamy wodę na poziomie korzeni tutaj nie ma niebezpieczeństwa poparzenia roślin podczas podlewania w słoneczne dni. Montaż linii kroplujących mile widziany jest również w miejscach, gdzie teren obfituje w delikatne rośliny, które mogłyby ulec uszkodzeniu przy zastosowaniu zraszaczy wynurzalnych.

Nawadnianie trawnika

Trawnik to wizytówka ogrodu. Musi pięknie wyglądać, aby podkreślać atutu całego ogrodu. Dlatego powinniśmy o niego szczególnie zadbać. W szczególności, w czasie suszy.

Jak często podlewać trawnik

Trawnik należy podlewać rzadko, ale obficie. Należy tę czynność wykonywać minimum dwa razy w tygodniu. Na jeden metr kwadratowy powierzchni trawnika, powinniśmy zużyć od 5 do 10 itrów wody. Należy pamiętać o tym, że przy podlewaniu trawnika zwróćmy uwagę na aktualnie panujące warunki atmosferyczne. Przy temperaturach przekraczających 30 stopni trawnik warto podlewać nawet 3 razy w tygodniu. Jednak z podlewaniem nie możemy przesadzić, ponieważ zbyt duża wilgotność gleby może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Przy podlewaniu stosujmy rozproszony strumień wody, który nie spowoduje uszkodzenia darni.

Czym podlewać trawnik

Oczywiście wodą, przy pomocy urządzeń, które pozwalają na rozproszenie strumienia wody. Tutaj przydadzą się zraszacze oraz specjalne końcówki do węży ogrodowych.

Zraszacz młoteczkowy
Zraszacz młoteczkowy

Nawadnianie kropelkowe

W miejscach, gdzie rośliny rosną w różnych odstępach i zamontowanie naziemnej linii kroplującej wiąże się ze zbędną straty wody, stosujemy nawadnianie kropelkowe. Kroplowniki oraz zamgławiacze wyposażone są w kompensację ciśnienia. Właśnie dzięki temu, pierwszy a także ostatni kroplownik dostarcza roślinie identyczną ilość wody.

Nawadnianie kropelkowe truskawek

W przypadku truskawek podlewanie kropelkowe jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie spowoduje ono zbyt dużej wilgotności liści, która mogłaby spowodować wystąpienie szarej pleśni. Jednaj montaż linii kroplowych wykonujemy tylko na dużych plantacjach. Takie nawadnianie na małej powierzchni jest nieopłacalne. W przypadku podlewania amatorskich upraw, warto zastosować tradycyjne konewki.

Pierwsze podlewanie truskawek wykonujemy zaraz po ich zasadzeniu. Najlepszą porą do polewania jest pora dnia, kiedy temperatura osiąga wartość wyższą niż 10 stopni Celsjusza. Przez kwitnieniem podlewamy truskawki rano, natomiast po zbiorach późnym popołudniem lub wieczorem.

Nawadnianie kropelkowe borówek

Nawadnianie kropelkowe borówek, to najbardziej efektywna forma podlewania. System ten należy rozłożyć wzdłuż rzędów krzewów. Tutaj niezwykle ważny jest odpowiedni rozstaw kroplowników. Woda, która wypływa z linii kroplującej powinna dostarczyć wodę pod cały rząd krzewów a nie tylko ziemię znajdującą się bezpośrednio pod rośliną.  To umożliwi odpowiedni rozwój systemu korzeniowego. Odpowiedni rozstaw emiterów to około 33 cm na glebach ubogich w wodę i 50-60 cm na glebach o wysokiej pojemności wodnej.

Borówkę podlewamy zaraz po zasadzeniu. Warto podlewać ją co 3 dni, oczywiście intensywność podlewania jest uzależniona od warunków atmosferycznych i rodzaju gleby. Co ważne, borówka nie może być podlewana wodą, która zawiera dużo wapnia, borówka lubi glebę kwaśną, a to mogłoby ją zobojętnić. Dlatego twardą wodę najpierw musimy odpowiednio uzdatnić.

Podlewanie malin

Nawadnianie kropelkowe malin to również najlepsze rozwiązanie dla tego gatunku roślin. Emitery w linii kroplującej powinny być rozstawione na 30 – 50 cm, a wydajność ustawiona na 2 litry na godzinę. Linie mogą być umieszczone na powierzchni gleby, jak i pod nią. Na starszych plantacjach dobrze jest założyć nawet 2 linie kroplujące. Maliny podlewamy co 3 dni.

Woda dla iglaków

Wymagają gleby średnio-wilgotnej. Zbyt dużo wody może spowodować gnicie korzeni. Najlepszą porą do podlewania iglaków jest wieczór. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby, możemy wspomóc się ściółkowaniem gleby. Do tego niezbędna jest kora sosnowa, która nie tylko zapobiegnie zbyt szybkiemu odparowywaniu roślin, ale również zapobiegnie rozwojowi chwastów. Najlepiej podlewać rośliny w godzinach wieczornych i porannych.

Nawadnianie kukurydzy

Dzięki zastosowaniu linii kroplujących mamy szansę na uzyskanie większych plonów, o lepszej jakości oraz wydajności. Oprócz tego, wiąże się to z niższymi kosztami oraz lepszym dostępem do upraw. To rozwiązanie pozwala nawodnić kukurydzę w każdym stadium jej wzrostu. Nawadnianie może przebiegać nieprzerwanie, aż do osiągnięcia przez nie całkowitej dojrzałości. Dzięki zastosowaniu systemu nawadniającego, również tą drogą możemy podawać nawóz.

Nawadnianie roślin na balkonie

Oprócz tradycyjnej konewki, możemy nawadniać rośliny na balkonie przy pomocy specjalnej linii kroplującej. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne zestawy, które umożliwią nam ten sposób podlewania roślin. Dzięki temu już nie będziemy musieli biegać z konewką.

Deszczownie rolnicze

Również niezbędne podczas nawadnianiu wielohektarowych obszarów. Dziś dobre plony o wysokiej jakości możemy osiągnąć dzięki odpowiedniemu nawadnianiu. Stosowane są w sadownictwie, uprawie warzyw, winorośli oraz w nawadnianiu łąk. Można je montować na stałe, w tym przypadku częścią ruchomą są tylko zraszacze. Natomiast konstrukcje półstałe wyposażone są w  stałe rurociągi główne, a rurociągi boczne i zraszacze pozostają ruchome.

Zraszanie boisk piłkarskich

Do nawadniania boisk piłkarskich warto zastosować zraszacze dalekiego zasięgu. Dobrym sposobem nawadniania boisk jest również samobieżny zraszacz. Jedzie praktycznie sam i deszczuje połowę szerokości boiska. W niektórych modelach zastosowany napęd turbinowy oraz zwarta, wykonana z materiałów nierdzewnych konstrukcja czynią z nich idealne rozwiązanie na wiecznie zieloną murawę.

Podlewanie boiska nawadnianie
Podlewanie boiska

Nawadnianie podkoronowe

Nawadnianie podkoronowe stosowane jest przede wszystkim w sadach. Polega ono na ulokowaniu zraszaczy pod koronami drzew na wysokości ok. 0,5 m. Tego typu instalacji zraszających nie wolno uruchamiać w słoneczny, gorący dzień w przypadku pobierania wody ze studni. Zbyt duża różnica temperatur między zimną wodą a rozgrzanymi roślinami może mieć zły wpływ na ich kondycję roślin oraz taka sytuacja może doprowadzić do ich licznych i poważnych uszkodzeń.

Nawadnianie szklarni

Linie kropkujące również bardzo dobrze sprawdzają się w szklarni. Dzięki temu systemowi rośliny w szklarni zawsze będą miały odpowiednią ilość wody. Zaletami tego typu systemów nawadniania jest obniżenie nakładów pracy, duża oszczędność wody, zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób grzybowych oraz zwiększa plony dzięki zachowaniu odpowiedniej wilgotności gleby.

Zraszacze antyprzymrozkowe

Zraszanie antyprzymrozkowe pozwala w niezwykle prosty i nieszkodliwy sposób podnieść temperaturę otoczenia nawet o kilka stopni. Mogą być stosowane w temperaturze do minus 9 lub minus 12 stopni Celsjusza. Tak to działa: Rozpylona woda zamraża się i z każdego kilograma mamy bodajże 81 kilokalorii- tyle ciepła oddaje ona przy zamarzaniu. Inne dane mówią o oddawaniu energii cieplnej w wysokości 2,5 megawata na hektar na godzinę. Zraszacze uruchamiają się automatycznie, gdy tylko temperatura spada do 0,5 stopnia Celsjusza. Woda spadająca na kwiaty zapobiegnie ich przemarzaniu w sytuacji, kiedy temperatura powietrza będzie na minusie.  Ważne jest to, aby skroplona woda zajmowała swoim zasięgiem cały obszar.