Najpiękniejsze wieloletnie kwiaty ogrodowe

Wieloletnie kwiaty ogrodowe to takie, które żyją dłużej niż dwa lata. W okresie swego życia mają zdolność do wielokrotnego wytwarzania nasion lub zarodników niezbędnych do rozmnażania. Ogrodnicy bardzo chętnie sadzą je w swoich ogrodach, gdyż wspomniane kwiaty mają dekoracyjny charakter i nie trzeba ich co roku sadzić od nowa, a wystarczy przesadzić co kilka lat. Tutaj poznacie najciekawsze gatunki wieloletnich kwiatów ogrodowych.

Niektóre kwiaty ogrodowe mogą zimować bez problemu w gruncie, co dodatkowo sprawia, że nie mamy przy nich specjalnie dużo pracy i co roku możemy cieszyć się pięknym ogrodem. Wyróżniamy dwa rodzaje kwiatów wieloletnich ogrodowych. Są nimi mianowicie kwiaty wieloletnie niskie i kwiaty wieloletnie wysokie.

Wielkokwiatowe niskie kwiaty ogrodowe

Bergenia sercolistna

Bergenia sercolistna jest to bylina o dużych, okrągławych, skórzastych liściach. Liście te są częściowo zimozielone, a na jesieni pięknie przebarwiają się na kolor czerwony. Największą i najpiękniejszą ozdobą bergenii są kwiaty. Ukazują się w kwietniu i maju na silnych czerwonych pędach, osiągających wysokość nawet do 40 cm. Bergenia nie jest wymagającą rośliną, gdyż ma niskie wymagania glebowe. Dobrze rośnie na słońcu, ale jeszcze lepiej w cieniu. Najlepiej sadzić kilka roślin obok siebie, zachowując odpowiedni odstęp, gdyż bergenia tworzy grube, płożące się po ziemi kłącza.

Bergenia sercolistna kwiaty ogrodowe
Bergenia sercolistna

Ciekawe odmiany:

  • ‚Appleblossom’ – kwiaty białe z różowym środkiem
  • ‚Winterglut’ – kwiaty różowe
  • ‚Solar Flare’ – kwiaty białe
  • ‚Eden’s Dark Margin’ – kwiaty ciemnofioletowe

Dąbrówka rozłogowa

Jest to niska bylina, nie przekraczająca 20 cm wysokości. Charakteryzuje się silnym wzrostem, a rozmnaża się przy pomocy rozłogów. Dąbrówka rozłogowa kwitnie w maju, jednak kwiaty mogą pojawiać się sporadycznie przez cały sezon. Jej główną ozdobą są dekoracyjne liście, które są częściowo zimozielone, w bezśnieżne zimy mogą przemarzać. U różnych odmian mają odmienne zabarwienie, jednak najczęściej są brązowo – bordowe. Najlepiej rośnie w półcieniu, w słońcu liście zwykle zielenieją.

Dąbrówka rozłogowa
Dąbrówka rozłogowa

Ciekawe odmiany to:

  • ‚Burgundy Glow’ – liście z białymi oraz ciemnoczerwonymi i prawie różowymi, rozmytymi plamami
  • ‚Brownherz’ – ciemne liście brązowo – purpurowe
  • ‚Variegata’ – jasne liście, pokryte żółto – białymi plamami
  • ‚Silver Queen’ – liście zaokrąglone, srebrzystoszare z kremowym marginesem, jesienią liście nabierają purpurowego zabarwienia
  • ‚Alba’ – białe kwiaty

Dzwonek karpacki

Kwiat ten to niewielka bylina o kępiastym pokroju, dorasta do 30 cm wysokości. Dzwonek karpacki ma liczne pędy i obfite ulistnienie. Główną ozdobą są kwiaty pojawiające się w lipcu i sierpniu. Kwiaty są duże, dzwonkowate, niebieskie, różowe lub białe, osadzone na wyprostowanych szypułkach. Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, wapiennej, umiarkowanie wilgotnej. Najlepsze miejsce dla dzwonka karpackiego to stanowisko od strony wschodniej, może również rosnąć w półcieniu.

Dzwonek karpacki
Dzwonek karpacki

Ciekawe odmiany:

  • ‚Alba’, ‚White Clips’ – białe kwiaty
  • ‚Tiefblaue Clips’ – fioletowe kwiaty
  • Blue Clips’ – niebieskie kwiaty
  • ‚Dark Blue Clips’ – ciemnoniebieskie kwiaty

Goździk postrzępiony

Goździk ten tworzy gęste poduszki o niebieskozielonych, cienkich liściach. Kwitnie w maju i lipcu obsypując się setkami pachnących kwiatów, zazwyczaj białych lub różowych o charakterystycznie postrzępionych płatkach. Po przekwitnięciu goździka postrzępionego dobrze jest mocno przyciąć. Wymaga gleby przepuszczalnej, jest tolerancyjny na suszę.

Ciekawe odmiany:

  • ‚Altrosa’, ‚Roseus’, ‚Diamant’ – kwiaty różowe
  • ‚Albus’ – kwiaty białe
  • ‚Munot’ – kwiaty czerwone

Floks szydlasty

Niska płożąca się bylina o bardzo gęsto ulistnionych łodygach. Dorasta zaledwie do 10 cm wysokości. Kwitnie na wiosnę w kwietniu i maju. Tworzy wtedy „kolorowe poduchy” – białe lub różowe. Najlepiej rośnie na glebie piaszczystej i przepuszczalnej na stanowisku nasłonecznionym lub pół cienistym.

Floks szydlasty
Floks szydlasty

Ciekawe odmiany:

  • ‚Amazing Grace’ – kwiaty białe
  • ‚Emerald Cushion Blue’ – kwiaty jasnoniebieskie
  • ‚Daisy Hill’ – kwiaty różowe
  • ‚Mikado’ – kwiaty jasnoróżowe
  • ‚Purple Beauty’ – kwiaty fioletowe
  • ‚Coral Eyes’ – kwiaty białe z różowym środkiem

Wielkokwiatowe wysokie kwiaty ogrodowe

Barwinek większy

Barwinek ten jest mniej znany od barwinka pospolitego, ale za to bardziej od niego okazały. Ma większe liście, dłuższe pędy i większe kwiatki. Jego liście mają szerokie białe lub kremowe obrzeżenie. Czasem zimą część nadziemna marznie ale szybko wyrastają nowe pędy. Barwinek większy to roślina do cienia i półcienia, która lepiej rośnie na wilgotniejszym stanowisku.

Barwinek większy kwiaty ogrodowe
Barwinek większy

Bodziszek korzeniasty

Kwiat o wysokości do 40 cm o ozdobnych liściach przez cały sezon wegetacji pięknie pachnących, czerwieniejących jesienią. Kwitnie od maja do czerwca. Bodziszek korzeniasty jest rośliną uniwersalną, gdyż świetnie nadaje się w każde miejsce ogrodu: na stanowiska słoneczne, jak i do cienia. Może służyć jako wypełnienie między wyższymi bylinami i do zadarniania dużych powierzchni. Ma silnie rosnące korzenie, które pozwalają mu przetrwać suszę. Bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Jest bardzo łatwy w uprawie oraz mało wymagający, dzięki czemu nadaje się do każdego ogrodu, a także do uprawy pojemnikowej.

Bodziszek korzeniasty kwiaty ogrodowe
Bodziszek korzeniasty

Bożykwiat

Kwiat ten o dość oryginalnej nazwie to bylina o bardzo ciekawym kształcie kwiatów. Pojawiają się w czerwcu nad małą rozetą liści. Jego kwiaty są koloru od białego poprzez odcienie różu do amarantowego w kształcie podobne do cyklamena, zebrane są w baldachy na szczytach szypułek. Ich wysokości sięga do 60 cm. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchnicznej, na cienistej rabacie. Po kwitnieniu część nadziemna zanika.

Chaber górski

Ozdobna bylina z kwiatów dorastająca do 50 cm wysokości. Tworzy krzaczastą kępę, która kwitnie od maja do lipca. Roślina miododajna, którą po przekwitnięciu należy przyciąć, aby wywołać powtórne kwitnienie. Chaber górski nie ma specjalnych wymagań glebowych, najlepiej rośnie na stanowisku pół cienistym. Polecany jest do ogrodów przydomowych do sadzenia na rabatach pojedynczo lub po dwa – trzy w grupie. Nadaje się także do ogrodów skalnych i do obsadzania lekko zacienionych skarp.

Chaber górski
Chaber górski

Chelone

Bardzo, ale to bardzo rzadko występująca bylina o wyprostowanych pędach i ciemnozielonych liściach. Późnym latem na końcu pędów rozwijają się różowe kwiaty po kilka sztuk naraz. Kwiat ten lubi ziemie dość żyzne ale nie zlewne oraz słońce, gdyż w cieniu mniej obficie kwitnie. Jeśli nie jest atakowana przez choroby ani szkodniki to bardzo dobrze znosi nasze zimy bez okrycia. W okresie kwitnienia wysokość rośliny osiąga wysokość do 120 cm. Cenną cechą jest dość późny termin kwitnienia – ta wytrzymała roślina ożywi doskonale jesienny ogród. Nadaje się na obsadzanie zbiorników wodnych, większych ogródków skalnych, dzikich zakątków w ogrodzie.

Chelone kwiaty ogrodowe
Chelone