Zioła i przyprawy, które zbierzemy z własnej rabatki, mają niepowtarzalny aromat i smak. Ich uprawą mogą zająć się nawet niedoświadczeni ogrodnicy. Zobaczcie, więc jakie zioła powinny znaleźć się w waszym ogrodzie.

Zioła w ogrodzie
Zioła w ogrodzie

Miejsce, w którym będziemy sadzić zioła, powinno być osłonięte od wiatru, jasne i ciepłe. Ziemia powinna być przepuszczalna, ciepła oraz bogata w składniki organiczne. By zioła prawidłowo się rozwijały, miejsce powinno być staranne odchwaszczane.

Bazylia – jest rośliną jednoroczną, lubi nasłonecznione miejsca i sporo wilgoci. Wymaga regularnego podlewania, ponieważ w innym wypadku szybko więdnie. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza o odczynie obojętnym, nie powinna także szybko wysychać. W okresie wzrostu powinna być nawożone co 8 dni. Jeżeli będziemy obrywać młode pędy i listki, będzie się lepiej krzewiła.

Melisa lekarska – jest wieloletnią byliną, która dorasta na wysokość ok. 1 metra, smakiem i zapachem przypomina cytrynę. Gleba pod nią powinna być żyzna, lekka i próchnicza, zasobna w wapń. Najlepsze stanowisko dla niej powinno być nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Powinna być obficie podlewana i staranne odchwaszczana.

Tymianek – wieloletnia krzewinka, która dorasta do 30 cm, jest dość łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na miejscach nasłonecznionych, ciepłych. Gleba powinna być lekka i zasobna w wapń. Młode rośliny powinny być regularnie podlewane, w późniejszym etapie stają się bardziej wytrzymałe na suszę.

Szałwia – idealnie sprawdza się do uprawy w małych przydomowych ogródkach. Musi zostać posadzona na miejscach nasłonecznionych i żyznych o odczynie zasadowym. Najlepiej by ziemia była stale wilgotna, gdy jest już większa, jest bardziej odporna na niedobór wody.

Malwa – może być rośliną dwuletnią, trzyletnią bądź byliną wieloletnią. Powinna być sadzona na miejscach słonecznych i żyznych o przepuszczalnej glebie.