Karmona drobnolistna jako drzewko bonsai

Karmona drobnolistna (Carmona microphylla)

Ojczyzną bonsai Carmona microphylla są Chiny. Tam gdzie występuje naturalnie jest małym drzewem lub krzewem wiecznie zielonym. Jej pędy przypominają krokwie, ponieważ rosną zupełnie prosto. Jak sama nazwa wskazuje, jej liście są bardzo małe, koloru ciemnozielonego i pokryte białymi, sztywnymi włoskami. Przy sprzyjających warunkach potrafi kwitnąć przez cały rok. W Chinach, w naturalnym środowisku na miejscu białych kwiatków zawiązują się zielone owoce, które pod wpływem słońca czerwienieją. Karmona nadaje się na Bonsai, a jej gałęzie łatwo poddają się drutowaniu, jeżeli zrobimy to w odpowiednim momencie.

Karmona drobnolistna
Bonsai Karmona drobnolistna

Carmona – Wymagania Karmony

Karmona może przez cały rok stać w mieszkaniu, ale dobrze jest latem wystawić je w pół cieniste miejsce. W domu Bonsai Carmona powinna zajmować stanowisko jasne, ale nie narażone na bezpośrednie słońce. Ziemia nie powinna być zalana, ale trzeba pilnować, aby była stale wilgotna. Co prawda Carmona wytrzymuje krótkie okresy suszy, ale potem zrzuca liście, tak więc warto codziennie sprawdzać palcem czy ziemia w doniczce jest wystarczająco mokra.

Carmona microphylla – nawożenie i przesadzanie Karmony

Karmonę należy przesadzać mniej więcej co 2 lata i najlepiej zrobić to wczesną wiosną. Należy przesadzać zawsze do nieco większej doniczki i w tym celu należy zakupić odpowiednią ziemie. Mieszankę podłoża do Bonsai najlepiej wymieszać z ziemią próchniczą w proporcji 2:1. Warto również podczas zabiegu przesadzania drzewka Bonsai, lekko przyciąć korzenie.

Karmonę należy nawozić począwszy od wczesnej wiosny, aż do jesieni w odstępach dwutygodniowych. Najlepszy będzie nawóz płynny.

Carmona microphylla – Utrzymanie kształtu i drutowanie Karmony

W przypadku Bonsai Karmony należy przycinać tylko gęsto ulistnione pędy, skracając je o długość 2-3 węzłów. Węzeł to miejsce, z którego wyrasta liść. Jeśli któryś z pędów nie posiada nawet 6-8 liści to powinniśmy go zostawić w spokoju. Te pędy, które nie są w ogóle ulistnione lub w bardzo małym stopniu, najlepiej usunąć w całości. Jeśli musimy usunąć gruby konar w całości, to powstała ranę smarujemy maścią ogrodniczą.

Bonsai Karmonę należy drutować, ponieważ w przeciwnym razie będzie miała gałęzie mało efektowne i proste jak krokwie. Należy jednak pamiętać, że jej gałęzie łatwo się łamią, więc zabieg ten należy przeprowadzić z najwyższą starannością i wtedy kiedy gałęzie są jeszcze miękkie. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy gałęzie tracą zielone zabarwienie i zaczynają sztywnieć, to nie nadają się już na drutowanie.