Przed nami jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Mowa tu mianowicie o maju. Miesiąc ten bez wątpienia kojarzy nam się z bzem i konwalią. W tym miesiącu nasz ogród wzbogaca się o ziarna wielu innych roślin, ale również warzyw i ziół. To właśnie w maju najwięcej ogrodowych roślin jest obsypanych pięknymi kwiatami. Jest tak, ponieważ w tym miesiącu mija ryzyko przymrozków. Zatem jakie rośliny warto posiać i posadzić w maju, aby nasz ogród wyglądał przepięknie?

Jakie rośliny siejemy w maju?

Które rośliny siejemy w maju?

W miesiącu maju bezpośrednio do gruntu wysiewamy wiele kwiatów, warzyw, jak i ziół. Są to przede wszystkim rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Wysiane wcześniej uległyby przemarznięciu. Do roślin, które siejemy w maju można zaliczyć tak popularne kwiaty jak aksamitka, cynia, maciejka, niektóre gatunki szałwii i szarłatów. Natomiast warzywa to dynia i ogórki.

Jakie kwiaty siejemy w maju?

W pierwszej połowie maja do gruntu można wysiać: cynię, czarnuszkę, łubin, portulakę, kosmos, dimorfotekę. Można również siać groszek pachnący, nagietki, ostróżkę i słoneczniki, które jednak zakwitną nieco później, niż te wysiane w kwietniu.

Sunflower

Natomiast od połowy maja, po tzw. „zimnych ogrodnikach” wysiewamy do gruntu nasturcję, aksamitki, dynię ozdobną. Jeśli chodzi o rośliny pnące to wysiewane w maju, takie jak powój trójbarwny, fasola ozdobna, wilec, sprawdzą się doskonale w skrzynkach na balkonie, gdzie mogą się wspinać po balkonowej balustradzie.

W maju rozpoczyna się także siew kwiatów dwuletnich, takich jak: goździk brodaty, lak pachnący, stokrotka pospolita. Najlepiej byłoby gdybyśmy nasiona tych roślin wysiali na rozsadniku. Na zagony będą mogły powędrować pod koniec lata.

Jakie warzywa siejemy w maju?

Na początku maja siejemy warzywa takie jak: pietruszka naciowa i korzeniowa, rzodkiewka i koper. Siejemy też średnio późne odmiany buraków ćwikłowych i marchwi. W tym miesiącu wysiewamy także bazylię, rukolę, kukurydzę, brukiew. Maj to także termin wysiewu do gruntu warzyw dyniowatych, z których najpopularniejsze to: ogórek gruntowy, dynia jadalna, a także cukinia, patison, kabaczek, melon i arbuz.

Bakłażan

Jakie drzewa sadzimy w maju?

Sadzenie drzew i krzewów także rozpoczyna się w maju. Są one sprzedawane w pojemnikach lub balotowane. Pamiętajmy jednak o tym, że zanim posadzimy w ogrodzie daną roślinę, należy ją obficie podlać. Zabieg ten jest konieczny, gdyż w przeciwnym razie bryła korzeniowa może się rozpaść podczas umieszczania jej w dole. Owe sadzanie najlepiej sprawdza się w pochmurną pogodę. Na koniec nie zapomnijmy o podlaniu naszej sadzonki. Maj to najlepszy miesiąc na sadzenie roślin iglastych oraz azalii i rododendronów. W pierwszej części maja można posadzić także cebulę i bulwy roślin niezimujących w gruncie. Należą do nich: begonia bulwiasta, brodie, błonczatka, eukomis, galtonia, sprekelia, mieczyk. W drugiej dekadzie sadzimy dalie, pacioreczniki oraz zawilce wieńcowe.