Czubatka ubiorkolistna na balkon w biurze

Miłośnicy roślin zielonych nie zawsze mają do dyspozycji ogród, gdzie mogą puścić ogrodowe wodze fantazji. Czasem jest to balkon, na którym już w maju trzeba zagospodarować skrzynki i gazony balkonowe. Warto zatem poznać wymagania poszczególnych roślin balkonowych i wybrać te najodpowiedniejsze do warunków, które panują na naszym balkonie. Czubatka ubiorkolistna dobrze komponuje się z innymi kwiatami tworząc tym samym przepiękne kompozycje kwiatowe.

Czy czubatka ubiorkolistna to kwiat na parapet?

Czubatka należy do roślin balkonowych, choć często sadzi się go również w donicach, gazonach, ponieważ ładnie przyozdobi każdą skrzynkę. Mało kto wie, ale pochodzi ona z Australii. To niezwykle wdzięczna roślina jest jednoroczna. Zaczyna kwitnąć w połowie maja, a jej kwiaty utrzymują się, aż do późnych przymrozków, tak więc przez całe lato cieszy oczy pięknymi małymi kwiatkami.

Czubatka ubiorkolistna
Czubatka ubiorkolistna

Czubatka ma drobne kwiatki przypominające stokrotki i często jest z nią mylona. Osiąga wysokość do 30 cm. Kwiatki czubatki zazwyczaj są koloru niebieskawego, białego lub fioletowego z ciemnym środkiem. Kolor kwiatków zależy zwykle od odmiany. Średnica kwiatków nie przekracza 2 cm. Kiedy się rozrasta tworzy pewnego rodzaju kulę przyozdobioną mnóstwem drobnych kwiatów.

Uprawa i wymagania czubatki ubiorkolistnej

Jeśli chcemy czubatkę wysiać to najlepiej zrobić to w kwietniu prosto do gruntu lub do inspektu. W gruncie należy je sadzić zachowując odstęp ok. 25Cm, gdyż czubatka się rozrasta na boki. Najlepiej umieścić ja tam gdzie jest pełne nasłonecznienie, gdyż kwitnie wtedy bardzo obficie.

Jeśli posadzimy ją w półcieniu to kwitnienie nie będzie tak intensywne. Z uwagi na to, że roślina ta nie toleruje nadmiaru wody to ulewne deszcze łatwo mogą uszkodzić korzenie czubatki. Warto pamiętać o tym, aby nie podlewać czubatki zbyt obficie. Dobrym pomysłem byłoby dla niej wybranie miejsca osłoniętego od wiatru i deszczu.

Można ją nawozić nawozami zawierającymi żelazo, dobrze wpłynie to na jej rozwój. Lubi gleby lekkie i łatwo nagrzewające się od słońca.