Nie chcę iść do pracy – co robić?

Co zrobić gdy nie chcę iść do pracy?

W obecnych czasach jest coraz więcej możliwości pracy w domu. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że coraz więcej osób może wpadać do biura dwa razy w tygodniu albo wręcz mówią – nie chce mi się iść tam wcale. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy pracują przy pomocy komputera i nie są zależni od innych osób. Pracę zdalną w zasadzie możemy podzielić na dwa typy. Pierwszy to taki, gdy ktoś jest pracownikiem jakiejś dużej firmy, korporacji i ta pozwala mu na pracę w domu. Trudno w sumie się dziwić nie każdemu odpowiada korporacyjny styl, a na open space reagują oni z alergią.  Stąd też stawiają na większą niezależność, i wolność wyboru. W końcu da się pracować w ten sposób na podstawie umowy cywilnoprawne albo ma własną działalność gospodarczą.

Nie chce iść do pracy
Nie chce iść do pracy

Praca zdalna czy własna działalność?

Obecnie wśród pracowników zdalnych najwięcej jest osób na własnej działalności, bo to jest najbardziej opłacalne rozwiązanie. Zastanówmy się, więc, kto w ogóle może pracować domu. Są to z całą pewnością programiści, twórcy stron www, osoby wykonując pozycjonowanie stron, graficy komputerowi, pisarze, architekci, dziennikarze, tłumacze. Jeśli zaś chodzi o osoby posiadające firmy to ich działalność domowa może przybierać bardzo różne formy. Najwięcej jest osób, które posiadają strony www, blogi o tematyce uroda, moda, diety, doradztwo kredytowe i utrzymują się z umieszczania reklam oraz programów partnerskich. We własnym domu pracują także osoby, które prowadza handel internetowy, tworzą rękodzieło, artyści, właściciele sklepów internetowych i różnego typu doradcy.

Wady i zalety pracy zdalnej

Praca w domu ma z pewnością kilka zalet. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którym nie chce iść do pracy. Nie tracimy czasu na dojazdy do biura i nie wydajemy na ten cel pieniędzy. Możemy poczuć się nieco swobodniej, zaczynamy prace, o której chcemy, w swobodnym stroju, bez makijażu.  Co więcej, nie stoi na każdym kroku nad nami manager. Możemy w dowolnym momencie robić sobie przerwy albo w międzyczasie wykonywać zadania niezawodowe typu włączyć zmywarkę czy pranie. Ta swoboda ma jednak także i swoje minusy, bo wiele czynników nas rozprasza. Praca w domu bywa nieefektywna, bo coś, co można by zrobić w 2 godziny rozwleka nam się na 5 godzin właśnie, dlatego, że się rozpraszamy, a to śniadanie, a to telefon, a to zerknięcie do Internetu. Dużym minusem pracy w domu jest także brak kontaktu z innymi ludźmi. Z czasem staje się to nużące, nie ma się, od kogo uczyć ani z kim wymienić poglądów.

Jak widać praca zdalna jest wygodnym rozwiązaniem, ale tylko dla tych osób, które mają predyspozycje do pracy w takim trybie?