Begonia – kwiat stale kwitnący

Białe, różowe, czerwone…

Begonia pochodzi z Brazylii, gdzie potrafi osiągać naprawdę duże rozmiary. Pewnie się zdziwicie, ale może dorastać nawet do 50 cm. Po sprowadzeniu begonii do Europy hodowcy zaczęli ją krzyżować z innymi gatunkami (Begonia gracilis i Begonia fuchsioides), otrzymując w ten sposób dość ciekawe mieszańce. Wszystkie odmiany oferowane obecnie to tzw. mieszańce FI. Ich nasiona otrzymuje się przez krzyżowanie form rodzicielskich, znanych tylko hodowcy. W taki sposób określa się tzw. odmiany heterozyjne, które odznaczają się bujnymi kwiatami, zwartym pokrojem i wyrównanym wzrostem. Niestety, rośliny otrzymane z nasion zebranych z odmian heterozyjnych nie wykazują już tych cech.

Begonia kwiat
Begonia – kwiat stale kwitnący

Begonie stale kwitnące posiadają kwiaty białe, różowe i czerwone. Hodowcy starają się wzbogacić asortyment o nowe serie odmian w różnych odcieniach, a także o brązowo zabarwionych liściach.

Begonia z siewu i z sadzonek

Otrzymanie z nasion dorodnej rozsady begonii w warunkach domowych jest kłopotliwe, dlatego najlepiej kupić ją w sklepie ogrodniczym. Jeśli ktoś dysponuje ogrzewaną szklarnią lub dobrze oświetlonym parapetem może sam otrzymać rozsadę begonii, wysiewając nasiona odmian pojedynczych i półpełnych już w styczniu. Podłoże powinno być rozdrobnione. Najlepiej użyć ziemi liściowej lub substratu torfowego: pH podłoża powinno wynosić 5,5-6. Nasiona wysiewamy nie za gęsto nie przysypujemy ich ziemią. Skrzynkę przykrywamy szybką. Do kiełkowania potrzebne jest ciepło (20-23°C) i wysoka wilgotność powietrza. Maleńkie siewki pikujemy po kilka naraz do lekkiego podłoża. Ustawiamy je w pomieszczeniu, w temperaturze 16-18°C. Po raz drugi pikujemy rośliny pojedynczo do małych doniczek, wypełnionych zasobniejszym podłożem. Siewki nawozimy co 2 tygodnie słabym roztworem nawozów. Przed posadzeniem do gruntu rośliny wymagają hartowania.