Żywopłot czyli zielona ściana w ogrodzie

Żywopłot pełni różnorodne funkcje w ogrodzie. W wielu przypadkach sadzone są blisko ogrodzenia gdzie szczelnie odgradzają nasz ogród od spojrzeń sąsiadów czy nawet chronią nas przed wiatrem. Dzięki czemu zielone siany cieszą się tak dużą popularnością wśród ogrodników.

Żywopłot

Jaka wysokość żywopłotu ?

Odpowiednio wysoki żywopłot (około 2 m) sprawi że nasz ogród może być wolny od spojrzeń przechodniów oraz sąsiadów, a także będzie chronił nas przed wiatrem. Niższe żywopłoty wewnątrz ogrodu mogą posłużyć jako element dekoracyjny ale także mogą pełnić funkcję oddzielającą poszczególne strefy ogrodu (np. częścią użytkową od wypoczynkowej). Bardzo niskie żywopłoty bardzo dobrze sprawdzą się jako obwódki dla kwiatowych rabat.

Planując żywopłot należy wziąć pod uwagę że wraz ze wzrostem roślin będą one tak że się  poszerzać, więc warto odsunąć je odpowiednio od ogrodzenia.

Jaki gatunek najlepszy na żywopłot ?

Przy wyborze idealnej rośliny na nasz żywopłot nie powinniśmy się kierować wyłącznie ilością rocznych przyrostów roślin. Na szybkość wzrostu składa się wiele czynników, więc bez zapewnienia optymalnych warunków nasza ściana zieleni nie będzie rosła tak jak byśmy chcieli.

Decydując się na dany gatunek czy odmianę, należny zwrócić uwagę na to, czy roślina dobrze znosi cięcie i czy jest mrozoodporna.

Sadzenie

Żywopłot
Żywopłot Thuja ‚Smaragd’

Najlepszą porą na zakładanie żywopłotu jest wczesna jesień, kiedy są odpowiednie warunki do sadzenia drzew i krzewów. Temperatura jest optymalna do przyjmowania się świeżo posadzonych roślin. Odpowiednia jest też z reguły wilgotność gleby i powietrza. Do sadzenia stajamy się wybierać rośliny młode, gdyż łatwiej się przyjmują.

Żywotniki sadzimy w rzędach co 80-100 cm, a odmiany słabiej rosnące czasem gęściej co 60-70 cm. Podobna rozstawa dotyczy także innych roślin jak cyprysik Lawsona, cisy i świerki. W mniejszym rozstawie sadzimy kolumnowe jałowce (do 60 cm) wirginijskie i pospolite oraz modrzewie.

Jeśli chcemy uzyskać gęsty i szczelny żywopłot w krótszym czasie to możemy sadzić rośliny w mniejszych odstępach niż zalecane. Po zasadzeniu drzewek podłoże należy ściółkować korą sosnową.

Sadząc żywopłot, pamiętaj o paru zasadach:

  1. przygotuj odpowiednio grunt pod żywopłot – przekop ziemię, usuń śmieci i chwasty, dodaj kompostu lub torfu
  2. przestrzegaj terminu sadzenia roślin
  3. posadź rośliny w odległości dostosowanej do potrzeb gatunku i rodzaju żywopłotu
  4. pielęgnuj żywopłot – zadbaj o regularne podlewanie (bardzo ważne w pierwszym roku po posadzeniu) i nawożenie
  5. nie zaniedbuj przycinania – bez tego żywopłot stopniowo będzie tracił swój urok

Najczęściej wykorzystywane rośliny na żywopłot

  • Żywotnik (thuja) są najczęściej wykorzystywane na żywopłot. Swoją popularność zawdzięczają dzięki łatwej uprawie i prowadzeniu. W ofertach szkółek znaleźć można około 150 odmian żywotników. A najpopularniejszą odmiana jest Żywotnik zachodni ‚Smaragd’
  • Cyprysiki (Chamaecyparis) – odmiany tego gatunku poszerzają kolorystykę żywopłotów. Dostępnych jest około 100 odmian.
  • Cisy (Taxus) – rosną najwolniej ze wszystkich roślin iglastych. Roczne przyrosty młodych roślin wynoszą około 3-4 cm, zaś starszych krzewów 10-15 cm.