Kultura bonsai

Tajemnica bonsai tkwi w kulturze związanej z pielęgnacją niewielkich rozmiarów drzewek. Skrywa ona w sobie coś znacznie więcej niż tylko miłe spędzanie czasu z roślinami. Warto zatem nieco bliżej poznać wszelkie aspekty związane z tworzeniem małych dzieł sztuki z roślin. W powszechnym mniemaniu Japonia, czyli kraj sushi i samurajów jest uznawany za kolebkę bonsai. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą, ponieważ drzewka te wywodzą się faktycznie z Chin. Sami Japończycy rozwinęli sztukę ich miniaturyzacji oraz spopularyzowali ją na zachodzie.

Tajemnica bonsai
Tajemnica bonsai

Tajemnica bonsai tkwi w cierpliwości

Warto zatem zagłębić się  w świat miniaturowych drzewek, bo mogą stać się co najmniej wypełnieniem wolnego czasu. Tego rodzaju pasja potrafi na pewno nauczyć cierpliwości oraz nakłonić do zwolnienia tempa życia. Nie można również bagatelizować roli pielęgnacji roślin na nasz stan psychiczny, ponieważ  mogą one stanowić terapią antystresową. Każdy zwolennik feng shui zdaje sobie sprawę z tego, że roślinki bonsai posiadają szereg konotacji z praktyką planowania wnętrz.  Dzięki temu, że na biurku usytuowana będzie choinka w doniczce, w stylu bonsai do wnętrza wkradnie się nieco więcej dobrej energii. Stąd też nie bez powodu uważa się je za naturalny element wprowadzania w daną przestrzeń harmonii. Oczywiście sam zakup takiej rośliny to dopiero początek, gdy wymaga ona nieustannej pracy nad nią. Nie bez powodu uważa się, że pielęgnacja bonsai to  „niekończącą się sztuka”. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że trzeba nieustannie dane drzewko przycinać i modyfikować. Dzięki temu nie utraci ono swoich minimalistycznych kształtów.

Bonsai jako roślina do biura

Przyjęło się również obdarowywanie takim drzewkami bliskich i znajomych z racji możliwości przynoszenia szczęścia przez dany okaz. Wręczanie prezentów zawsze jest w cenie i mile widziane, ale czy laik jest w stanie zatroszczyć się odpowiednio o takie drzewko? Odpowiedź na postawione w ten sposób pytanie jest twierdząca, gdyż w zasadzie podstawowa wiedza w zupełności wystarczy do opieki na taką roślinką. Zatem z czystym sumieniem możemy sprawić z takiego drzewka przysłowiowy kwiatek do biura. Również można obdarować nim obdarować kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z pielęgnacją roślin.