Uroda Bonsai

Tych, których sztuka Bonsai zachwycił swoją urodą, wybierają zwykle już ukształtowanego drzewka. Zaczynamy w domu poszerzać swoją wiedzę czytając różne ciekawostki na temat formowania drzewek Bonsai. Szybko dochodzimy do wniosku, że największa frajda polega na wyprowadzeniu dziewiczej sadzonki na drzewko Bonsai. A więc czas najwyższy rozejrzeć się za jakąś sadzonką, aby przekształcić ją własnoręcznie w okazałe drzewko Bonsai. W tym celu najlepiej udać się do szkółki leśnej aby wybrać odpowiedni materiał na Bonsai. W okresie letnim drzewko Bonsai możemy wynieść do ogrodu. Jeśli mamy więcej drzewek Bonsai warto w ogrodzie zrobić im zaciszny kącik. Taki kącik warto ogrodzić. Ogrodzenie sprawi, że zwierzęta będą się od naszych drzewek Bonsai trzymały z daleka. Plastikowy płotek nie będzie w ogrodzie zbyt nachalny, ale raczej estetyczny.

Sztuka bonsai
Sztuka bonsai

Jaką sadzonkę na Bonsai?

Przy wyborze sadzonki należy kierować się pewnymi zasadami, no i oczywiście zdrowym rozsądkiem:

  • Wybieramy sadzonkę jak największą
  • Sadzonka powinna mieć pień gruby, powiedzmy grubszy od ołówka.
  • Sadzonka powinna mieć dużo gałęzi, wtedy można zastanowić się nad kilkoma stylami Bonsai
  • Ważne są konary u podstawy pnia, powinny się doskonale rozgałęziać
  • Jeśli roślina ma zdrowy i zwarty i mocno rozgałęziony system korzeniowy to szanse na to, że przeżyje długi proces kształtowania rosną.

Sztuka bonsai wymaga czasu, dlatego nie warto wybierać małych roślin. Na doskonały efekt trzeba będzie i tak poczekać kilka lat.