Rośliny cebulowe – jesień czyli czas na sadzenie

Rośliny cebulowe – jesienna praca

Ogród zamiera, a my mamy pełne ręce roboty. Jesień, to czas sadzenia przede wszystkim cebul. Warto jednak przed wsadzeniem do ziemi rośliny cebulowe zaprawić, czyli namoczyć w preparacie grzybobójczym, aby zmniejszyć ryzyko porażenia roślin przez choroby. Cebulki możemy sadzić w specjalnych ażurowych koszyczkach. Sadzenie w koszyczkach ułatwi nam ich wykopanie, a jednocześnie uchroni przed uciekaniem cebul w ziemię. Na warstwie ziemi układa się cebule, a następnie całość zakopuje w gruncie na odpowiedniej głębokości. Koszyczki chronią cebule również przed nornicami i innymi gryzoniami. Po pierwszych przymrozkach trzeba zabezpieczyć ściółką rabatę, na której posadziliśmy cebule, korą lub okrywamy ją gałązkami roślin iglastych.

rośliny cebulowe
rośliny cebulowe

Wykopujemy rośliny cebulowe gdy niezimują w gruncie

Niektórych roślin cebulowych bądź bulwiastych niestety nie możemy pozostawić na zimę w gruncie, gdyż przemarzną, należą do nich m.in.: dalie, mieczyki, kanny, begonie bulwiaste, frezje, galtonie, eukomisy, tygrysówki. Po pierwszych przymrozkach, gdy liście tych gatunków się „zważą” (zwykle pod koniec września), ścinamy je, a cebule wykopujemy. Następnie czyścimy je,  usuwając jednocześnie wszystkie cebule i bulwy chore, pleśniejące bądź zniekształcone. Po lekkim przesuszeniu przechowujemy je w ciemnym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 10 oC, np. rozłożone w skrzynkach  i przesypane piaskiem, torfem bądź trocinami.

Tymczasem w naszym jesiennym ogrodzie kwitnie nieprzerwanie i obficie od lipca aż do przymrozków Słoneczniczek szorstki. Tworzy on gęste kępy wysokości 80-150 cm.  Ma niewielkie wymagania, bowiem wystarczy mu przeciętna gleba i słońce. Choć służy mu wilgotne podłoże, dobrze znosi krótkotrwałe susze. Jest długowieczny, w tym samym miejscu może rosnąć przez wiele lat. Łatwo się rozrasta i rozsiewa