Wiosna coraz bliżej wielu z nas planuje już zmiany w swoim ogrodzie. Jeżeli chcecie zabrać się za przesadzanie drzew w swoim ogrodzie, zobaczcie, jak i kiedy możecie to zrobić.

Te drzewa, które znajdują się w danym miejscu, od ponad 25 lat nie powinny w ogóle być przesadzane. Przesadzanie drzew najlepiej wykonywać w przypadku młodych drzew. Przesadzanie najlepiej znoszą drzewa takie jak: klony, lipy, daglezje, jodły, jesiony, miłorzęby.

Przesadzanie drzew
Przesadzanie drzew

Natomiast w przypadku drzew takich jak głogi, jarzęby, świerki, a także sosny nawet niewielki ubytek korzeni może spowodować problemy. Gdy chcemy przesadzać takie drzewa, musimy to wykonywać z dużą bryłą ziemi i często podlewać.

Okazy nie starsze niż 7 lat mogą być wykonywane we własnym zakresie, gdy mamy do czynienia ze starszymi i większymi drzewami najlepiej wynająć wyspecjalizowaną ekipę, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Wielkie drzewa przenoszone są za pomocą dźwigów oraz platform.

Drzewa liściaste powinny być przesadzane późną jesienią, (od października do końca listopada) bądź wczesną wiosną (od momentu rozmarznięcia ziemi do końca kwietnia). Panuje wtedy umiarkowana temperatura oraz często pada deszcz, dlatego jest to najlepszy czas na przesadzanie. Dodatkowo w tym czasie mniejsze jest parowanie wody z roślin. W tym czasie rośliny są w fazie spoczynku, w stanie bezlistnym, prawie nie rosną, ale mają aktywne korzenie, co sprawia, że lepiej przyjmują się w nowym miejscu.

Chociaż wiosna oraz jesień to najlepsza pora na przesadzanie drzew, nie oznacza to, że nie mogą być przesadzane latem, gdy nie mamy innej możliwości, możemy przesadzić je także tą porą roku. Należy jednak wtedy zadbać o wykopanie drzewa z większą bryłą korzeniową i codzienne wieczorem podlewać ich na nowym stanowisku. Gatunki liściaste, zimozielone powinny być przesadzane późnym latem, czyli w drugiej połowie sierpnia.

Drzew nie można przesadzać zimą, przede wszystkim dlatego, że ujemna temperatura może powodować przemarzanie korzeni, istnieje zagrożenie słabym ukorzenienie drzew, a także osłabienie rośliny. Ponadto zmarzlina może utrudniać kopanie w gruncie.