Kwiaty i słońce

Posłonek ogrodowy do dość okazała roślina z uwagi na duże kwiaty, które posiada. Różnokolorowe, pięciopłatkowe kwiaty zwykle są koloru żółtego, pomarańczowego, różowego, czerwonego lub białego z żółtym środkiem. Kwiaty osiągają średnicę około 2-3 centymetry. Kwitną na przełomie maja i czerwca. Na początku roślina kwitnie dość intensywnie, z czasem jednak słabnie., Nie mniej jednak kwiaty utrzymują się do września. Jeśli będziemy pamiętać o przekwitających kwiatostanach aby je systematycznie usuwać to bez wątpienia przedłuży to długość kwitnienia rośliny. Im roślina bardziej wiekowa tym większe ma to znaczenie. Posłonek ogrodowy to roślina bardzo żywotna. W czasie bezśnieżnych zim zdarza się, że nadziemne pędy przemarzają, ale na wiosnę z korzeni szybko odrastają nowe pędy.

Posłonek rozesłany
Posłonek rozesłany

Po głównym okresie kwitnienia powinno się wykonać cięcie odmładzające, gdyż znacznie to poprawi pokrój rośliny i zwiększy jej odporność na mróz. Roślinę należy solidniej przyciąć jeśli po zimie jej liście zostały uszkodzone.

Gdzie najlepiej rośnie posłonek?

Posłonek rośnie najlepiej na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Wymaga gleby przepuszczalnej i wapiennej odczynie zasadowym lub obojętnym. Posłonka ogrodowego sadzi się zwykle w miejscach uboższych w składniki pokarmowe jak np. W ogrodach skalnych, na murkach, suchych skarpach i rabatach. Roślina ta ma płytki system korzeniowy i zniesie okresowe susze.

Posłonek ogrodowy doskonale sprawdza się w ogrodach skalnych i kamienistych rabatach w stylu śródziemnomorskim.