Pielęgnacja drzewka bonsai – Wrzesień

Jeśli wybraliśmy na kształtowanie Bonsai drzewko owocowe, to we wrześniu drzewka owocowe wydają owoce. Jeśli jest to inne drzewko liściaste lub iglaste to w tym okresie drzewko przygotowuje się do zimy i niezbędna jest pielęgnacja drzewka bonsai. Z uwagi na to, podlewanie należy już ograniczyć. W tym okresie nie dokonujemy już żadnych zabiegów formowania i nie nawozimy już Bonsai, aż do następnej wiosny. Niektóre gatunki powoli zaczną zmieniać kolor liści, a następnie zaczną je zrzucać. Drzewka iglaste też mogą zacząć zrzucać igły.

Pielęgnacja drzewka bonsai
Pielęgnacja drzewka bonsai

Pielęgnacja drzewka bonsai – Październik

To miesiąc, kiedy jesienne liście z reguły już opadły. Opadłe liście należy usunąć, gdyż mogłyby się stać źródłem różnych chorób i szkodników, które zainfekowały by cale drzewko począwszy od korzeni. Od tej zasady są jednak wyjątki: buki, dęby, graby, które mają liście w kolorze brązowym, mogą pozostać na drzewach. Również w przypadku drzewek Bonsai iglastych należy usunąć opadłe igły. Jest to również czas na przemyślenie i przygotowanie odpowiedniego miejsca dla naszego Bonsai. W zależności od tego jaki gatunek drzewka Bonsai posiadamy, musimy przygotować miejsce na przezimowanie.

Pielęgnacja drzewka bonsai – Listopad

Drzewko Bonsai powinno stać na swoim zimowym miejscu. Jeśli jest to gatunek Bonsai do hodowli zewnętrznej, to nawet przy minusowych temperaturach nie wolno nam drzewka Bonsai przenosić do pomieszczenia gdzie panują dodatnie temperatury, gdyż zakłóci to jego zegar biologiczny.