Mały ogród – małe drzewka!

Mały ogród to miejsce, gdzie należy bardzo rozważnie dobierać rośliny. Szczególnie jeśli chodzi o drzewa, gdyż po paru latach może wyrosnąć gąszcz, przez który będziemy musieli się przedzierać. Przed podjęciem decyzji należy zadać sobie pytanie, jakiej wielkości docelowo mają być drzewka

Mały ogród
Mały ogród

Kupując drzewko, nie pytaj, czy jest małe, ale staraj się dokładnie ustalić, ile będzie miało centymetrów, gdy będzie dorosłe. Określenie „małe drzewko” dla sprzedawcy w centrum ogrodniczym albo w szkółce oznacza drzewo, które ma 2-5 metrów wysokości, bo takie są przyjęte standardy. Zatem domagajmy się podania konkretnej wysokości.

Ogród i perspektywa

W ogrodzie trzeba myśleć perspektywicznie. Jeśli sprzedawca zaproponuje nam drzewko zaszczepione na pniu wysokości 2 metrów, mające w chwili zakupu niewielką koronę, średnicy mniej więcej 40-50 cm, należy liczyć się z tym, że korona w przyszłości może powiększyć się do 2 metrów na szerokość i wysokość. Tym samym nasze drzewko razem z pniem będzie miało około 4 metry wysokości. Tak bywa z popularnymi klonami jesionolistnymi ‚Flamingo’, klonami i akacjami kulistymi. Sadzimy dwumetrowe drzewko o zgrabnej koronce, a za dwa lata mamy coś znacznie większego. Jeśli usłyszymy od sprzedawcy, że można w każdej chwili przyciąć takie drzewko, to warto się zastanowić, czy będzie nam się chciało to robić i czy w ogóle mamy na to czas i ochotę. Warto jeszcze pamiętać o tym, że aby przyciąć 4-metrowe drzewo, trzeba wejść na drabinę.