Kwiaty ogrodowe długo kwitnące

Kto kwitnie najdłużej?

Niektóre byliny mają kwiaty zadziwiająco długo i wytrwale. Dzięki nim rabata w ogrodzie przez cale lato będzie tonąć w kwiatach. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni w ogrodzie można zaobserwować kwiatową sztafetę. Gatunki, które biorą w niej udział, kolejno rozwijają swoje pąki, a gdy opadną z nich ostatnie płatki reguły robi się już zimno. Byliny z reguły kwitną dwa – trzy tygodnie, dłużej tylko nieliczne, niektóre nawet przez dwa lub trzy miesiące. To one są prawdziwym kluczem do sukcesu w tworzeniu kwiatowych rabat. Mogą stanowić główny zrąb aranżacji klombu, nadawać rabacie styl i koloryt, tworzyć przyciągające wzrok barwne kompozycje.

Kwiaty w ogrodzie
Kwiaty w ogrodzie

Dar natury

Rośliny jednoroczne zwykle kwitną przez cały sezon, ponieważ ich strategia zapewniająca trwałość gatunku polega na wytworzeniu jak największej ilości nasion. Byliny, oprócz wydania owoców, mają jeszcze inne zadania – maksymalnie rozrosnąć się, wytworzyć odrosty, wzmocnić części podziemne i zgromadzić w nich jak najwięcej substancji zapasowych. Wszystko to przyda się aby przeżyć zimę. Obfitość nasion nie musi więc być ich życiowym priorytetem, mimo to niektóre tworzą mnóstwo kwiatów. Zwykle są to rośliny o okazałych kwiatostanach, w których poszczególne kwiatki rozwijają się jeden po drugim. Dzięki temu okres kwitnienia wydłuża się nawet o kilka miesięcy.

Pamiętajmy jednak, że w obrębie gatunków są spore różnice pomiędzy odmianami. Na przykład wśród liliowców niekwestionowanym rekordzistą jest, o dziwo, karłowa odmiana “Stella d’Oro”, która ukazuje swoje złociste kielichy czasami od czerwca aż do października. Cenić należy także te gatunki, które po zapyleniu długo nie zmieniają swojego wyglądu. Ich sztandarowym przykładem jest ciemiernik. Kwiaty tworzy wcześnie – niekiedy już jesienią. Dużym ich atutem jest to, że są one odporne na niskie temperatury i potrafią pod śniegiem czekać na wiosenne ocieplenie. Funkcję piątków spełniają upodabniające się do nich liście, które stopniowo zielenieją i zamierają dopiero po kilku miesiącach, gdy owoce zaczynają już dojrzewać. Późną jesienią kiedy ogród zamiera pozostaje nam tylko do uprawiania sztuka Bonsai.

Kwiaty, które długo kwitną:

  • bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) V-VIII i kantabryjski (G. cantabrigiense) V-VII,
  • ciemiernik biały (Hel-leborus niger) III—V i cuchnący (H. foetidus) ll-IV
  • krwawnik szlachetny (Achillea nobitis) Vl-X
  • liatra kłosowa (Liatris spi-cata) VI – X
  • lobelia wielka (Lobelia siphilitica) Vll-X
  • płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) VI-IX
  • rudbekia lśniąca (Rudbeckia fulgida) Vlll-X