Kwiaty doniczkowe w naszym otoczeniu

Kwiaty doniczkowe otaczają nas praktycznie w każdym domu, mieszkaniu, urzędzie lub biurze . Zazwyczaj są to pospolite roślinki, które nie specjalnie dodają uroku wnętrzom. Na całe szczęście są też alternatywy, które są warte zastosowania. Szczególnie godne polecenia jest w takim przypadku drzewko bonsai. Może ten wybór kogoś dziwić, bo są to w końcu nieco wymagające w pielęgnacji rośliny. Dlatego też w niniejszym tekście będzie sporo na temat dbania o takie rośliny.

Kwiaty doniczkowe - kwitnące bonsai
Kwitnące bonsai w doniczce

Czym charakteryzuje się tworzenie bonsai?

Na wstępie warto zacząć od etymologii japońskiego słowa bonsai, czyli oznaczającego roślinę w płaskim pojemniku. Zapewne większość czytających te słowa zdaje sobie sprawę z faktu, że dotyczy pielęgnacji krzewów i drzew w taki sposób, aby osiągały one możliwie najmniejsze rozmiary. Do uprawy tego rodzaju roślinności używamy płaskie doniczki ceramiczne. Warto odnotować to, że z powodzeniem roślinność tego typu da się hodować w domach oraz na zewnątrz. Samo zjawisko minimalizacji gabarytów roślin jest rezultatem odpowiedniego przycinania oraz pielęgnacji. Zatem nie ma to nic wspólnego z powszechną opinią, jakoby drzewka bonsai były genetycznie modyfikowane. Pragnąc zacząć swoją przygodę z hodowlą krzewów bonsai, nie ma cale konieczności zakupu jakichś wyjątkowych odmian. W zupełności do naszych potrzeb wystarczy z pozoru banalna choinka w doniczce. Naszą rolą jest tylko wpojenie sobie wiedzy na temat pielęgnacji danego gatunku.

Przycinanie i formowanie bonsai

Niewielkie gabaryty drzewek oraz krzewów bonsai da się uzyskać za sprawą paru kilka zabiegów. Najistotniejsze jest oczywiście regularne przycinanie rośliny. Do tego początkowe lata rozwoju drzewka poświęca się na nadanie mu odpowiedniego kształtu. Następnie wykonywane cięcia mają za zadanie zachowanie pożądanej wielkości. Skraca się nie tylko gałęzie, ale również i korzenie. Jeszcze inną formą ingerencji w kształt rośliny jest jej drutowanie. To w zasadzie ogólny opis czynności mających na celu miniaturyzację, bo samych metod jest sporo. Do tego dochodzą jeszcze rozmaite rozwiązania mające na celu dekorację otoczenia drzewka. Jednym słowem drzewko bonsai i jego pielęgnacja to prawdziwa sztuka!