Kamienie i iglaki w ogrodzie bonsai

Kamienie i iglaki to doskonały materiał, z którego możesz tworzyć interesujące kompozycje. Posadzona obok większej skałki sosenka zyskuje na urodzie i wygląda o wiele lepiej niż umieszczona w grupie innych krzewów. Aby stworzyć ciekawe aranżacje niekoniecznie musisz mieć wielkie kamienie, które są trudniejsze do zdobycia, no i droższe. Odpowiednio ułożone kamienie średniej wielkości także mogą być atrakcyjnym uzupełnieniem kompozycji. Bardzo dobrze można wyeksponować iglaki również na podłożu z drobnych kamyczków. Miłośnicy miniaturowych, szczepionych iglaków często wykorzystują kamienie i skałki do tworzenia pagórków na których można posadzić więcej roślin niż na płaskim terenie.

Kamienie i iglaki
Kamienie i iglaki

Między kamieniami bardzo dobrze rosną takie iglaki jak sosny i jałowce, których korzenie potrafią zadowolić się niewielką ilością wilgoci. Trochę więcej miejsca i wilgoci potrzebują korzenie świerków. Takie miejsce w ogrodzie, to dobre miejsce aby wsadzić sadzonkę na drzewko Bonsai. Musimy jednak pamiętać o corocznym przycinaniu takiego drzewka.

Sadząc drzewka i krzewy iglaste tuż obok kamieni lub w ciasnych szczelinach, licz się z tym, że korzenie będą się wciskać pod skałkę albo wchodzić bardzo głęboko w szczelinę w poszukiwaniu wilgoci. W tym miejscu kwiaty lubiące żyzną glebę raczej się nie utrzymają. Gdybyś w przyszłości chciał je przesadzić, musisz brać w rachubę duże ryzyko, gdyż takie krzewy praktycznie nie mają bryły korzeniowej.