Podlewanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak wiadomo, rośliny nie mogą żyć bez wody, jednak nie oznacza to, że możemy podlewać je, jak chcemy. Podlewając rośliny, warto trzymać się kilku zasad. Jak podlewać rośliny ogrodowe? Dlaczego warto mieć pojemnik na deszczówkę?

Jak podlewać rośliny ogrodowe deszczówką?

Dlaczego warto mieć pojemnik na deszczówkę?

Pojemniki na deszczówkę pozwalają na gromadzenie wody deszczowej, która ma bardzo dobry wpływ na nasze rośliny ogrodowe. Deszczówka w odróżnieniu od wody z kranu jest dla nich zdrowsza. Jak wiadomo, woda z kranu musi spełniać wiele warunków, aby była zdatna do picia, niektóre pierwiastki, które się w niej znajdują, mają bardzo zły wpływ na nasze rośliny, dlatego też lepiej wybrać dla nich wodę z pojemników na deszczówkę?

Jak prawidłowo podlewać rośliny ogrodowe?

Podlewając rośliny, musimy zapewnić im odpowiednią wilgotność podłoża, lanie wody po trochę wszędzie zazwyczaj się nie sprawdza, ponieważ wierzchnia warstwa gleby szybko wysycha i rośliny nie są nawet w stanie pobrać wody. Większość roślin ogrodowych lubi glebę wilgotną, możemy poznać ją po tym, że kiedy złapiemy ją w dłonie, nie zacznie się zlepiać. Warto wiedzieć, że rośliny skalne powinny być podlewane w taki sposób, aby wody nie było w nadmiarze, te rośliny podlewamy dopiero wtedy, kiedy wierzchnia warstwa gleby, czyli 2 cm jest na tyle sucha, że rozsypuje się w naszych rękach.

Jak często podlewać rośliny?

  • Gleby gliniaste podlewamy w dwóch-trzech ratach, aby woda nie stała wokół roślin
  • Gleby żyzne i przepuszczalne, potrzebują rzadszego, ale obfitszego podlewania
  • Gleby piaszczyste potrzebują podlewania dużo bardziej obfitego, ponieważ woda ucieka do jej głębszych warstw.

Najczęstszym sposobem nawadniania roślin szczególnie w mieście jest zraszanie, czyli spryskiwanie gleby i liści, ma to za zadanie zastąpić wieczorną i poranną rosę. Kolejny sposób na podlewanie naszych roślin do podlewania, czyli nawadnianie gleby wokół korzeni. Ostatnim już sposobem jest deszczowanie, czyli dostarczanie roślinom wody pod postacią kropli spryskujących liście i nawilżających glebę powoli, ale systematycznie.