Formowanie drzewka bonsai

Formowanie drzewka bonsai to technika wywodząca się z Chin, ale to Japonia kojarzy nam się najbardziej z miniaturyzacją drzewek. W celu zmiany kształtu drzew na mniejsze należy przycinać korzenie i pędy, a także drutować ich gałęzie. Sprawdź, w jaki sposób formować bonsai i jak pielęgnować, by zachwycało swym wyglądem przez długi czas.

Buk pospolity, fikus, klon i mirt to najlepsze rośliny na bonsai, niemniej jest też popularna choinka w doniczce. Rośliny cały czas rosną, dlatego formowanie bonsai to ciągła praca. W pierwszej kolejności usuwa się pędy drzewa – skraca się je nawet o połowę. Dzięki temu nadaje się roślinie oczekiwany przez nas kształt. Z kolei poprzez wycinanie cienkich gałązek uwidacznia się pień. W kolejnych latach wzrostu drzewka trzeba przycinać te części, które zaburzają jego pożądany przez nas kształt. Należy usuwać pędy, gałęzie i liście będące zbyt długie w stosunku do całej rośliny, a także chore i uschnięte części drzewa. Niezwykle ważne jest też drutowanie bonsai. Drut umieszcza się na gałęziach i nagina wedle potrzeby. Ukształtowane miękkie pędy za jakiś czas zdrewnieją, pozostając w takim kształcie, w jakim zostały uformowane. Pamiętajmy jednak, by usunąć drut, zanim ten wrośnie w korę.

Bonsai
Bonsai

Jak pielęgnować bonsai?

Na pielęgnację drzewka bonsai składa się kilka elementów. Należy je przede wszystkim regularnie podlewać, bowiem płaskie donice, w których sadzi się bonsai nie zatrzymują wody i podłoże mogłoby zupełnie wyschnąć. Warto też pamiętać o nawożeniu, czyli dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych, takich jak fosfor, potas, azot czy bor i żelazo. Przycinanie to kolejny element pielęgnacji drzewka bonsai, dzięki któremu można formować jego koronę. Mniejsze gałązki bez problemu przytniemy nożyczkami, zaś do usunięcia większych i grubszych wybierzmy wklęsłe kleszcze. Niezwykle istotnym elementem dbania o bonsai jest też regularne przesadzanie gwarantujące drzewku prawidłowy rozwój. Pamiętajmy też o chronieniu swojej rośliny przed bakteriami, szkodnikami i chorobami. W tym celu stosuj do jej podlewania odpowiednie mieszanki chemiczne lub ekologiczne.