Zadbany ekologiczny ogród to podstawa, aby mieć się czym pochwalić. Stworzenie zwykłego ogrodu to już za mało, dlatego też zakładamy ogrody ekologiczne. Zobaczcie jak założyć ogród ekologiczny.

ekologiczny ogród
Ekologiczny ogród

Przez wiele lat stawialiśmy tylko na estetykę ogrodu, miał być on przede wszystkim zadbany, dekoracyjny i piękny. Teraz patrzymy jeszcze na coś więcej, czyli na aspekt ekologiczny naszego ogrodu. Rośliny, jakie powinny znaleźć się w ekologicznym ogrodzie, nie wymagają intensywnego nawożenia oraz żmudnych zabiegów pielęgnacyjnych, wszystko w takim ogrodzie powinno być zbliżone do naturalnego ekosystemu. Podczas projektowania ogrodu warto pamiętać, że rośliny wytwarzają fitoncydy, które mogą wpływać korzystnie bądź niekorzystnie na te rosnące obok rośliny, tak np. róża z lawendą powinny być posadzone obok siebie ponieważ działają na siebie korzystnie. Odpowiednie rozstawienie roślin spowoduje, że wygląd ogrodu poprawi się, a nakład pracy zmniejszy.

Ekologiczny ogród to miejsce gdzie nie może zabraknąć kompostownika. W ekologicznych ogrodach nie stosujemy sztucznych nawozów, dlatego też założenie kompostownika jest dobrym rozwiązaniem. Do kompostownika możemy wrzucać m.in. suche liście, ściętą trawę, czy odpadki gospodarcze. Ziemię kompostową możemy wykorzystać jako podłoże, czy właśnie kompost. W ogrodach ekologicznych, a przede wszystkim w warzywniakach możemy zastosować nawozy zielone. Takie nawozy mają wiele zalet, m.in. okrywają ziemię i tym samym przeciwdziałają erozją i wysuszeniu.

ekologiczny kompostownik
Kompostownik

Wyposażenie w takim ogrodzie powinno być wykonane z surowców wtórnych. Także urządzenia, jakie będą się w nim znajdować, powinny „wspomagać” ekologie, chodzi tutaj np. o pojemniki na deszczówkę, czy przydomową oczyszczalnię ścieków.

W ogrodzie nie powinniśmy zapominać także o roślinach miododajnych i nektarodajnych oraz o drzewach owocowych. Pamiętajmy, że wszystko w ogrodach ekologicznych powinno być naturalne, dlatego też używajmy naturalnych sposobów ochrony roślin jak np. preparaty z pokrzywy.

Domek dla owadów
Domek dla owadów

Jak widzicie, nie wiele trzeba by zwykły ogród przemienić w taki ekologiczny. Przemyślcie dokładnie jakie rośliny chcecie mieć w swoim ogrodzie i pogrupujcie je, nie zapominajcie oczywiście o założeniu kompostownika, jak wiadomo wiosna to najlepszy czas na jego założenie, dlatego też do dzieła!