Drutowanie drzewek bonsai to dość szczególny zabieg. Brzmi drastycznie, ale jest to niezbędny zabieg, jeśli chcemy osiągnąć szczególną formę drzewka Bonsai.

Zabieg drutowania jest niezwykle przydatny, bo dzięki niemu jesteśmy w stanie młodemu drzewku nadać kształty wiekowego drzewa Bonsai. W zabiegu drutowania głównie chodzi o to, aby poskromić młode pędy, które bez ładu i składu rosną ku górze. U wiekowego drzewa, konary rosną rozkładając się na boki lub nawet zwrócone są ku dołowi. Drutując młode pędy, nadajemy im kierunek wzrostu. Pamiętajmy jednak, że po zdjęciu drutów, na gałęziach drzewka Bonsai nie powinien pozostać żaden ślad.

drutowanie drzewek bonsai
Uformowane drzewko bonsai

Co przygotować do drutowania Bonsai?

Konary i pędy drzewka mają różną grubość, zatem i my powinniśmy przygotować druty o rożnej grubości. Niezbędne będą również specjalne obcęgi do ich cięcia. Obcęgami również będziemy mogli usuwać druty, wtedy kiedy będą one już niepotrzebne. Specjalistyczne obcęgi do Bonsai są tak wyprofilowane, że z łatwością można nimi manewrować tuż przy korze drzewka w sposób bezpieczny.

Jeśli mowa o zabiegu drutowania, to będziemy potrzebowali także drutu. Najczęściej drutowanie drzewek Bonsai wymaga użycia drutu aluminiowego powlekanego. Standardowo zakłada się, że drut powinien być trzy razy cieńszy od gałęzi, którą chcemy zadrutować, a drut, który wybierzemy musi być zawsze trudniejszy w zginaniu niż część drzewa, którą chcemy poddać zabiegowi drutowania.

Jak drutować Bonsai?

Pierwsze drutowanie zwykle nie należy do najłatwiejszych, gdyż musimy drutem owinąć niemalże całe drzewko Bonsai. Drutowanie drzewka Bonsai zaczynamy od pnia, który staramy się przy pomocy drutu wygiąć w odpowiedni kierunek. Następnie owijamy drutem konary od dołu do góry. Najłatwiej zabiegowi drutowania będą się poddawały gałęzie. Drut należy umocować w ziemi za rośliną pod kątem 45 stopni i owijać pień, okręcając go wokół pnia pod kątem również 45 stopni. Drut musi ściśle przylegać do pnia, lecz nie powinien się wrzynać w korę drzewka. Tylko wtedy osiągniemy pożądany efekt. Można wybierać po dwie gałęzie porównywalnej grubości i owijać je jednym drutem. Przechodząc z jednej gałęzi na drugą, trzeba raz owinąć drut wokół pnia lub konara. Ważna wskazówka dla początkujących bonsai-istów to taka, że nawet jeśli drutujemy drzewko Bonsai kilkoma drutami to powinny one iść równolegle tak aby druty nie krzyżowały się.

Drutowanie drzewek Bonsai – zachowaj środki ostrożności

Najlepiej do drutowania wybrać drzewko starsze, nie będące sadzonką. Cena drzewka Bonsai jest uzależniona od wieku drzewka. Podczas wyginania odpowiedniej części drzewka powinniśmy wewnętrzną stronę zgięcia przytrzymać palcem, najlepiej kciukiem. Zdecydowanie ułatwi to naginanie, a po drugie dzięki temu wyczuwamy czy Drzewko nam się nie złamie. Jeśli drzewko Bonsai zamierza się złamać, to można odczuć lekkie drganie tej części drzewka, która jest naginana.

Po nałożeniu wszystkich drutów, pozwalamy drzewku swobodnie rosnąć. Na skutek przyrostu masy drzewka utrwala się kształt, który nadaliśmy właśnie za pomocą drutu. Kiedy nacisk na druty staje się coraz większy to znaczy, że nadszedł czas na ich usunięcie.

Usuwanie drutów z drzewka Bonsai

Druty usuwamy odwrotnie niż je zakładaliśmy tzn.: od góry drzewka do dołu, jak również od zewnątrz korony do wewnątrz. Każde zgięcie drutu przecinamy obcęgami, tak aby nie uszkodzić drzewka. Używamy do twego celu odpowiednich narzędzi, gdyż odwijając drut moglibyśmy połamać konary lub gałęzie.