Doniczki ceramiczne do bonsai

Doniczki ceramiczne do bonsai

Doniczki ceramiczne do bonsai mają przeróżne kształty, ale zawsze są płaskie. Ich mała wielkość pomaga uformować rośliny w swoim wnętrzu. Roślina stara się zachować równowagę pomiędzy częścią nadziemną a korzeniami. Jeżeli zostaną ograniczone przez płytką doniczkę, to bardzo to spowolni ich wzrost. Jednak taki pojemnik oznacza, że o bonsai trzeba dbać niemal bez przerwy. Tu nie ma miejsca na zapasy wody i składników odżywczych.

Doniczki ceramiczne do bonsai
Doniczki ceramiczne do bonsai

Od czego zacząć przygodę z bonsai?

Coraz częściej interesuje nas rozwój swoich pasji. Doskonałą odskocznią od dnia codziennego może być, chociażby pielęgnacja bonsai. Nie jest to proste w początkowej fazie, ale mając już pewne fundamentalne elementy z całą pewnością, jesteśmy w stanie tworzyć w swoim domu czy ogrodzie małą hodowlę tego rodzaju drzewek.

Jakie doniczki do bonsai?

Do tego celu nie ma konieczności nabywać jakieś specjalne rośliny, bo wystarczą te dostępne w normalnych sklepach ogrodniczych. Nie są to więc jakieś modyfikowane genetycznie rośliny. Do zminimalizowania ich wielkości wystarczy odpowiednia pielęgnacja, przycinanie oraz dbałość o podłoże. Podstawą podłoża w kontekście drzewek bonsai są donice. Niech jednak nikogo nie zmyli fakt, bo nie są to zwykłe donice. Od zwykłych różnią się kształtem, gdyż przypominają płaskie misy. Kształt i ich wielkość ma również wpływ na to, w jaki sposób przebiega dbałość o te rośliny. Z uwagi na to, że wykorzystywane tu doniczki ceramiczne do bonsai nie są duże, to trzeba często podlewać woje drzewko. Ceramika wykorzystywana do tego celu jest w większości przypadków kolorowa, ale przede wszystkim należy swój wybór dopasować do rośliny. Sama donica powinna być na tyle spora, aby mieściła system korzeniowy i pozostawała jeszcze tam wolna przestrzeń na zapas.

Jaka ziemia do bonsai?

Kolejnym istotnym elementem dbałości o drzewka bonsai jest ziemia. Z reguły należy dopasowywać ziemię do konkretnego gatunku drzewek. Stąd też wręcz wskazane jest wcześniej przekonać się, jaką ziemię lubi nasza roślina. Popularnym rozwiązaniem jest też wykorzystywanie mieszanek na bazie ziemi z domieszką żwiru i torfu. Część hodowców wykorzystuje także podłoże oparte o keramzyt bądź unikalne mieszanki tworzone tylko zmyślą o tym, aby sadzić na nich drzewko bonsai danego gatunku. Z całą pewnością nie jest zalecana typowa ziemia do kwiatów używana do typowych roślin hodowanych w domu. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że krzewy bonsai charakteryzują się unikalnym systemem korzeniowym. Skutkiem tego ziemia, w jakiej są posadzone, musi odznaczać się zdolnością do wysokiej absorpcji wody.