Dekoracje ogrodowe mogą pomóc i zaszkodzić

Góra kamieni ozdobiona sztucznymi wiatrakami, a do tego akrylowy krasnal to niestety… polska rzeczywistość i najpopularniejsze dekoracje ogrodowe. Teoretycznie o gustach się nie dyskutuje, ale może warto poszukać innych sposobów na zaaranżowanie małej przestrzeni we własnym ogrodzie.  Co warto wyeksponować, a czego unikać za wszelką cenę?

Ogród, który jest zwykle oazą wypoczynku, powinien zawierać w sobie elementy małej architektury, oczywiście oprócz ładnie zaaranżowanej zieleni. Przydałyby się również budynki rekreacyjne, gospodarcze a także dekoracje. Od czego zatem zacząć projekt ogrodu?

Dekoracje ogrodowe
Dekoracje ogrodowe

Dekoracje ogrodowe z kamieni i drewna

Altany, ścieżki, podesty, schodki, murki, donice czy ścianki podtrzymujące pnącza oprócz zastosowania praktycznego, kształtują również przestrzeń w naszym ogrodzie, czasem dzielą ją lub optycznie rozciągają. Tutaj dobry smak nie jest bez znaczenia, choć będziemy brali pod uwagę głównie koszty przedsięwzięcia.

Ogród powinien nawiązywać do charakteru budynku i okolicy, w której jest położony. W zasadzie powinien podkreślać walory otoczenia. W zależności od tego czy za płotem mamy rozległą łąkę czy ruchliwą ulicę, to chcąc nie chcąc musimy to wsiąść pod uwagę przy wykonywaniu projektu naszego ogrodu. Okolica za naszym ogrodzeniem to  integralne tło dla ogrodu. Barokowe fontanny czy antyczne posągi przed domem, których jesteśmy fanami nie zawsze będą współgrały z tym co znajduje się za naszym ogrodzeniem.