Oświetlenie Bonsai

Światło dla roślin jest niezbędne. Również bonsai potrzebuje światła. Rośliny zielone potrzebują go do przeprowadzania procesu fotosyntezy. Najlepsze jest światło słoneczne, ale musimy uważać abyśmy nie przedobrzyli, bowiem drzewko bonsai to delikatna roślina. W zależności od gatunku bonsai, zapotrzebowanie na światło może być różne. Jedne z gatunków będą dobrze znosiły słabe nasłonecznienie, drugie będą wymagały więcej słońca. W tym przypadku należy odwołać się do opisu hodowli gatunku drzewka w jakiego posiadanie weszliśmy.

Czy bonsai trzeba doświetlać?
Czy bonsai trzeba doświetlać?

Gdzie postawić Bonsai?

W domach i mieszkaniach najkorzystniejszym stanowiskiem dla drzewek bonsai będzie okno wschodnie, południowo-wschodznie i południowo-zachodnie. Większość gatunków dobrze radzi sobie również na wystawie zachodniej. Północna może sprawiać problemy, ale południowa z pełnym słońcem też nie jest przeznaczona dla każdego gatunku.
Zimą, kiedy dni są krótkie i z tym słońcem różnie bywa zwłaszcza w pochmurne dni, możemy wykorzystać sztuczne światło. Sztuczne naświetlanie drzewek możemy zastosować np. w okresie zimowym kiedy mamy bardzo słabe słońce lub gdy bonsai stoi w słabo naświetlonym miejscu. To zalecenie dotyczyć będzie głównie gatunków indoorowych. Ich środowiskiem naturalnym są lasy równikowe, tereny tropikalne gdzie słońce każdego dnia świeci tak samo długo. W zasadzie różnice w długości dnia i nocy w ciągu roku są niewielkie.